همه چیز درباره فاصله تهران تا رشت

شهر رشت، پایتخت استان زیبا و همیشه سبز گیلان، بزرگترین کلان شهر شمال ایران است که به دلیل باران های شدیدش به "شهر باران های نقره ای" نیز مشهور است. از هر ایرانی که سوال کنید، کلی برایتان از غذاهای لذیذ و طعم فراموش نشدنی آنها می گوید.

از کباب ترش و باقلا قاتوق و میرزا قاسمی اش گرفته تا سیر قلیه و اناربیج و ترش تره اش. البته در فاصله تهران تا رشت هم چشمتان به رستوران هایی که غذاهای گیلانی دارند، خواهد افتاد. رشت، این نگین سرسبز ایران، ارزش هزاران بار دیدن را دارد و اگر هنوز قسمت نشده سری به این شهر زیبا و نوستالژیک بزنید، هر چه زودتر به شما پیشنهاد می کنیم که دست بجنبانید. شهر رشت، سومین شهر گردشگرپذیر ایران است، حیف است اگر زودتر آن را نبینید.

 به هر حال ما اینجاییم تا اگر تصمیم به سفر گرفتید، فاصله تهران تا رشت را با شما طی کنیم و راه و چاه را به شما نشان دهیم تا لذت سفرتان دو چندان شود. پس با ما همراه باشید.

بهترین فصل برای سفر به شهر رشت

اهداف و روحیات افراد در سفر به این شهر بسیار از هم متفاوت است. اما اگر تفریحی و به قصد رشت گردی به این شهر می روید، حتماً رطوبت هوای شهر را مد نظر قرار دهید. رشت آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد اما تابستان ها رطوبتش بسیار بالا می رود.

بهترین فصل سفر به این شهر، برای کسی که نمی خواهد در تابستان از شدت رطوبت شر شر عرق کند یا تمام لباس هایش به بدنش بچسبد، از اواسط شهریور ماه است تا اوایل خرداد. با این حال جالب است بدانید، این شهر آنقدر بین ایرانیان مقصد محبوبیست که تابستان ها هم حتی با وجود رطوبت بالای هوا، درست مثل ایام نوروز مملو از جمعیت است. مسلماً در نوروز و تابستان قیمت های اقامتی نیز کمی بالاتر می رود اما اگر در پاییز و زمستان به این شهر سفر کنید، بسیار برایتان به صرفه تر خواهد بود.

میتوانید بهترین و مناسب ترین هتل های شهر رشت را در اینجا مشاهده کنید. 

tehran-to-rasht

 

فاصله تهران تا رشت را چگونه برویم؟

راه های زیادی برای رفتن به شهر زیبای رشت از مبدا تهران وجود دارد. اگر عجله دارید و دنبال راهی کوتاه و سریع هستید، بهترین گزینه برای شما این است که فاصله تهران تا رشت را با هواپیما برای خود کوتاه کنید. با هواپیما کمتر از یک ساعت در رشت خواهید بود. اگر هم از سفرهای زمینی با قطار لذت میبرید، چند سالی هست که از شانس خوبتان راه آهن رشت مسیرهای خود را پیش گرفته است.

سفر با اتوبوس هم یکی از راه های دیگر است. در واقع اتوبوس و قطار راه های امن تری هستند و شما با اطمینان به مهارت و تجربه راننده در طول سفر آسوده خاطر خواهید بود. برای سفر با اتوبوس که از لحاظ زمانی تقریباً با سفر به وسیله خودرو شخصی یکسان است، باید به یکی از پایانه های مسافربری غرب یا بیهقی رفته و از آنجا اتوبوس های مسیر رشت را سوار شوید.

اما اگر قصد دارید فاصله تهران تا رشت را با خودروی شخصی تان طی کنید، حتماً باید به مسیر آشنا باشید تا بدون اتلاف وقت و انرژی به شهر زیبا و بارانی رشت برسید. برای این منظور بهتر است حول و حوش ساعت 4.30 – 5 صبح قبل از طلوع آفتاب و در خنکی بامداد سفرتان را آغاز کنید. دو مسیر پیش روی شماست.

راه اول از مسیر قزوین – رشت است که کوتاه ترین مسیر ممکن برای شماست و فاصله تقریبی شما تا رشت چیزی حدود 328 کیلومتر یا از لحاظ زمانی حدوداً 4 ساعت خواهد بود و از سمت منجیل و رودبار وارد رشت می شوید. حتماً یادتان باشد در راه برگشت از رشت، کلی زیتون های خوشمزه از رودبار بگیرید و به عنوان سوغاتِ راه با خود به تهران بیاورید. راه دوم، مسیر چالوس – رشت است که نهایتاً از سمت لاهیجان وارد رشت می شوید. البته اگر مسیر چالوس را انتخاب کنید، چند کیلومتری مسیرتان طولانی تر خواهد شد، اما در عوضش مناظر جاده به مراتب زیباتر و دلچسب تر خواهد بود.

اگر از جاده قزوین – رشت رفتید، صبحانه تان را صبح اول صبح در رستوران "آفتاب درخشان صحرا" در اتوبان قزوین – زنجان میل کنید. سپس به مسیر خود ادامه دهید. به دو راهی زنجان و رشت که رسیدید، از خروجی رشت بروید. کمی بعد حال و هوای شمالی گیلان را استشمام خواهید کرد. سد زیبای منجیل را می گذرانید و وارد رودبار می شوید.

همانطور که گفتیم زیتون های اینجا بسیار معروف است و این شهر به "شهر زیتون ایران" شهرت دارد. در مسیر، توربین های بادی رودبار را خواهید دید، اینجا اولین نیروگاه بادی ایران است. زیاد با رشت فاصله ندارید، خیلی زود تابلوی ورودی شهر را می بینید. به رشت زیبا خوش آمدید! شما درست به موقع و قب  ظهر وارد این شهر شده اید. به هتل و یا هر اقامتگاه بومگردی که رزرو کرده اید یا ویلایی که اجاره کرده اید، بروید. وسایل خود را در آنجا بگذارید.

اما اگر از راه چالوس می روید، صبحانه مفصلی را در هتل گچسر که در مسیرتان قرار دارد، میل کنید و قبل از ظهر از راه لاهیجان زیبا، که چای و کلوچه هایش معروف است، وارد شهر رشت شوید. من اگر جای شما بودم وقت بیشتری را برای مسیر اختصاص می دادم. مثلاً اگر از قزوین رد می شدم چند ساعتی را در قزوین می گذراندم یا حال که از لاهیجان می آیم، چرخی هم در شهر لاهیجان زده و موزه تاریخ چای را میدیدم. به هر حال انتخاب با شماست. حال که به شهر زیبای رشت رسیده اید و وسایل خود را در محل اقامت تان گذاشته اید، دوش آب گرمی بگیرید و نیم ساعتی استراحت کنید تا خستگی راه از تن تان بدر رود.

rasht-meals

 

رشت گردی

حال که خستگی سفر از تن تان در رفته و حاضر و آماده هستید تا رشت گردی خود را آغاز کنید، اول از همه به رستوران معروف "شور کولی" رفته و خود را به ناهاری دلپذیر و فراموش نشدنی در یکی از خوشمزه ترین رستوران های سنتی شهر مهمان کنید. غذاها و کباب های محلی و معروف این رستوران را سفارش داده و حسابی دلی از عزا در آورید. جدا از غذا، دورچین های اطرافِ غذاهای رشتی هستند که کلی دلبری می کنند. بله، منظورم دقیقاً همان اشپل ماهی، گردو، باقلای خام، سیرترشی و ده ها چیز دیگر است.

بعد از آن گشتی در شهر بزنید و میدان شهرداری شهر را ببینید. مطمئنم که باورتان نمی شود اینجا ایران است. در مدت اقامت تان، علاوه بر تمام اماکن گردشگری که در شهر می بینید، حتماً سری هم به بازار بسیار معروف رشت بزنید و از آن همه رنگ و برکت، خدا را شکر کنید. اطراف شهر رشت هم کلی جای دیدنی معروف دارد که ساعت ها وقت شما را پر خواهند کرد، دریاچه ها، جنگل ها و آبشارهای زیبا. به موزه جنگلی سراوان هم حتماً حتماً سری بزنید و با فرهنگ مردم بومیِ استان گیلان در این پارک جنگلی زیبا بیشتر آشنا شوید. سوغاتی های شهر را هم فراموش نکنید با خود به تهران بیاورید، از برنج و چای و زیتون گرفته تا رشته خشکار و ماهی سفید و رب انار.

مطمئنم به محض اینکه به تهران برگردید، زودِ زود دلتان برای این شهر زیبا و مردمان خونگرم و مهمان نوازش لک خواهد زد و بعد از آن بارها و بارها به رشت زیبا باز خواهید گشت.