سد کبار قم - قدیمی ترین سد قوسی جهان 

سد کبار قم با تاریخچه ای هزار و ۷۰۰ ساله یکی از قدیمی ترین سدهای قوسی جهان می باشد که بر رودخانه کبار ساخته شده است. این سد قوسی که هنوز هم پابرجا می باشد قدمت آن به حدود ۱۳۰۰ میلادی می‌رسد و در ۲۴ کیلومتری شهرستان قم در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آباد قم بنا شده است.

معماری منحصر به فرد آن دلیل پابرجا ماندن آن بعد از گذر سالیان دراز می باشد چراکه این سد به صورت قوسی و در میانه ی دو کوه بنا شده است و مصالح آن از ملات سنگ و ساروج می باشد که در بقای آن بی تاثیر نبوده است. همچنین انتخاب محل مناسب برای برپایی سد و همچنین شکل قوسی آن، نشان دهند ه مهارت و دانش بالای مهندسین سازنده سد است.

این مهارت سبب شده که دیواره سد در برابر فشار آب مخزنی به طول و عرض ۵۰۰ ×۱۰۰۰ متر به خوبی مقاومت کند. در قدیم برای انتقال آب آن از لوله های سفالی استفاده می شده است و اکنون این لوله ها در موزه ی آب تهران نگهداری می شود. گفتنی است در سال ۱۳۹۷ این سد به دلیل خشکسالی به مرز خشکی کامل رسیده بود که با بارندگی فراوان و سیل اوایل سال ۱۳۹۸ این سد به آب گیری کامل رسید.

شما می توانید علاوه بر بازدید از این جاذبه طبیعی – تاریخی، در دشت زیبای کبار به گشت و گذار بپردازید و از کاروانسرای تاریخی پاسنگان و چهار طاقی که در نزدیکی سد می باشد دیدن فرمایید.