واجارگاه یکی از شهرهای زیبا و سرسبز استان گیلان است که در شرق گیلان و در بخش کلاچای شهرستان رودسر قرار گرفته است. این شهر کوچک دارای باغ‌های بسیار زیبای چای و مرکبات است. ارتفاعات شهر واجارگاه بسیار دلنشین و چشم نواز بوده و به همین دلیل این منطقه به عنوان بهشت ایران معروفیت دارد که در تعطیلات سالیانه علی الخصوص تعطیلات نوروز گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

شما می توانید در واجارگاه صعود به کوه سماموس، کمپ ‌کردن در مناطق بی نظیر روستاهای کوهپایه‌ای، چشیدن طعم غذاهای بسیار لذیذ گیلانی و خرید صنایع دستی را تجربه کنید و از سایر جاذبه های اطراف آن دیدن فرمایید. مزارع برنج ، باغ های چای و مرکبات، بقاع متبرکه امیربنده بی بالان و ماچیان، رودخانه پلرود، جنگل دهقان ماچیان،  پارک شهر و مجتمع ساحلی نگین شمال از جمله این جاذبه‌ها به شمار می روند. بهترین زمان سفر به واجارگاه، فصل بهار است به دلیل اینکه شما هم از مطبوع بودن آب‌و‌هوا لذت خواهید برد و هم از تمشای مناظر شگفت انگیز، جنگل‌های سر سبز و گل‌های خوش عطر سیر نخواهید شد.

رزرو هتل های رشت با بالاترین درصد تخفیف 

دلیل نامگذاری واجارگاه چیست؟

در گذشته های دور واجارگاه روستایی از توابع  دیلمان و سیاهکل بوده و امروزه از توابع لنگرود می باشد که شغل اکثر مردمان آن دامداری و کشاورزی است. در واجارگاه پس از مدت زمانی کوتاه چند خانواده محل اولیه ی زندگی خود را تغییر داده و کمی پایین تر از منطقه اولیه مشغول  کار کشاورزی می شوند که با این تغییر واجارگاه به دو بخش جور واجارگاه (بالا واجارگاه) و جیر واجارگاه (پایین واجارگاه) تقسیم شد که اهالی جور واجارگاه دامداری را انتخاب نموده و اهالی جیر واجارگاه به کشاورزی مشغول شدند. در مورد معنی نام واجارگاه نظرات بسیار زیادی وجود دارد «وا» یعنی از هم جدا شدن و «جار» یعنی دوباره گویی موضوع و آواز خواندن، و «گاه» یعنی وقت ، مکان " که در کل واجارگاه به  معنای بازگو کردن صدا در مکانی و یا بازتاب صدا می باشد.

دیدنی‌های واجارگاه

- مجسمه های وردی بلوار شهر که نماد معرفی واجارگاه می باشند.

- ارتفاعات بسیار زیبای مسیر کوهپایه ای بزکویه که نمایی عالی و فوق العاده از ابرها و کوه ، شهر کلاچای و دریای نیلگون در مقابل دیدگانتان قرار می دهد.

- باغ مهستان واجارگاه که در مرز میان دو استان مازندران و گیلان قرار گرفته است و هدف اصلی ساخت این باغ  شگفت انگیز و زیبا، حفظ اصالت و فولکلور مردم شرق گیلان می باشد که مجسمه‌ها و بناهایی که در این باغ تماشایی وجود دارند نشان دهنده چگونگی امرار معاش مردم این منطقه است.

- کارخانه‌های چای‌سازی واجارگاه که از گسترده ترین مراکز اشتغال و اقتصاد شرق گیلان و بخش کلاچای می باشند و کارخانه چای‌سازی شرکت (گرجی) از قدیمی‌ترین کارخانه های آن محسوب می‌شود .کارخانه های چای سازی دیگر عبارتند از: کارخانه چای‌سازی امامی، کارخانه چای‌سازی بهار برگ، کارخانه چای‌سازی کهنسال ، کارخانه چای‌سازی شمس هاشمی، کارخانه چای‌سازی پناهی، کارخانه چای‌سازی بهار برگ، کارخانه چای‌سازی قندهاری و ...