کمتر کسی پیدا می شود که علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج پدر شعر نو فارسی را نشناسد. نیما یوشیج در سال ۱۲۷۶ شمسی در روستای یوش، از توابع بلده در شهرستان نور مازندران چشم به جهان گشود و در سال 1338 بر اثر بیماری ذات الریه دیده از جهان فرو بست .

استان مازندران به دلیل طبیعت بکر و جاذبه های بی نظیر یکی از مقاصد گردشگری معروف در ایران است .یکی از جاذبه هایی که می توان به آن اشاره نمود خانه نیما یوشیج بوده که در عصر حاضر به موزه تبدیل شده و هر ساله گردشگران زیادی علی الخصوص علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی را به سوی خود جذب می کند.

روستای یوش که یکی از روستاهای معمولی و سرسبز خطه مازندران بوده حالا چندین سال است که به دلیل وجود خانه نیمایوشیج شاعر نامی ایران  و زادگاهش رونقی چندین برابر گرفته است. خانه نیما یوشیج و نیاکانش در سال 1171 توسط ناظم الایاله در محله لالوی یوش بنا شده که قدمت آن به دوره تاریخی قاجاریه برمی گردد.این خانه با معماری جالب ، طراحی دقیق ، گچبری های منظم و نورگیرهای مشبک چوبی و رنگی نگاه هر گردشگری را مجذوب خود می کند.

این خانه دارای سه ورودی و چندین اتاق متعدد است که امروزه اتاق ها به موزه و کتابخانه تبدیل شده اند و گردشگران می توانند آثار مهم نیما یوشیج و وسیله های مورد استفاده آن بزرگوار نظیر لباس ،کفش، قلم، چراغ، عینک، پیه سوز و اشعاری که دیگر شاعران در وصف ایشان سروده اند را مشاهده کنند. خانه نیمایوشیج در سال 1370 برای اولین بار مرمت شده و پس از خرید خانه توسط سازمان میراث فرهنگی و  گردشگری بصورت اساسی و ویژه در سال 1375 مجددا مرمت و بازسازی شده است.

شما با سفر به یوش و بازدید از خانه نیما یوشیج می توانید آرامگاه این شاعر گرانقدر را بازدید کنید زیرا با توجه به وصیت انجام شده در حیاط خانه خود به خاک سپرده شده است و خواهر ایشان نیز در کنار آرامگاهشان دفن می باشد و سنگ قبر دیگری به نام سیروس طاهباز که گرد آورنده آثار نیما بوده اند قابل مشاهده است. این خانه که روزگاری محل رفت و آمد بسیار ی از افراد بوده و بیشتر اشعار و تفکرات نیما از الهامات در این مکان گرفته شده حالا با تمام خشت و گل های به کار رفته شده چشم انتظار عبور علاقمندان و گردشگرانی است که با زمزمه اشعار نیمایی جانی دوباره به حال و هوای این خانه دل انگیز و پر عشق دهند و بصورت مکرر ادامه دهنده حس ناب و وصف ناپذیر این خانه باشند.