بلژیک کشوری اصیل و دارای غنای تاریخی و فرهنگی بسیار با اهمیتی است. نمیتوان به این کشور رفت و از موزه های آن بازدید نکرد، بنابراین با ما همراه باشید تا با هم گشتی در جالب‌ترین موزه‌های این کشور اروپایی بزنیم.

موزه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک /  Museum of Natural Sciences

موزه سلطنتی علوم طبیعی بلژیک یکی از پیشرفته‌ترین موزه‌‌های اروپاست و سالانه محققان زیادی برای بازدید از آن به بلژیک می‌آیند. این موزه که بخشی از موسسه‌ی علوم طبیعی سلطنتی بلژیک است. منابعی که در این موزه قرار دارند بعضا در دنیا کمیاب هستند.

موزه‌ سلطنتی هنر‌های زیبای بروکسل / Brussels’ Royal Museums of the Fine Arts

در این موزه می‌توانید بسیاری از آثار بزرگ تاریخ هنر جهان، مانند روبنس، وان دایک، رمبرانت، مگریت، گوگن و بروگل را ببینید. این موزه سه گالری دارد که عبارتند از:

موزه بزرگان قدیم (از قرن ۱۵ تا ۱۸ میلادی)

موزه پایان قرن (از قرن ۱۹ تا اوایل قرن ۲۰ میلادی)

موزه مگریت

این موزه با در اختیار داشتن ۲۰۰۰۰ اثر هنری، یکی از کامل‌ترین و مهم ترین مجموعه‌های هنر کشورهای هلند، بلژیک، لوکزامبورگ و همچنین مناطقی از شمال فرانسه را در خود جای داده است. شاید این موزه به اندازة موزه لوور یا موزه دورسای معروف نباشد، اما با دیدن آثار هنری گوناگون آن شگفت زده خواهید شد. اگر جز آن دست از افراد هستید که آثار سبک پاپ آرت یا سوريال را ترجیح می‌دهند؛ بازدید از گالری مگریت را به شما پشنهاد می‌کنیم.

موزه ویرتز / Wiertz museum

نقاشی‌هایی با اندازه‌هایی بسیار بزرگ و موضوعاتی عجیب در این موزه سالانه مورد بازدید گردشگران بسیار زیادی است. در این موزه می‌توانید از بزرگترین آثار نقاشی‌ جهان، ساختة دست انسان، سبک ها و احساسات حاکم بر دورة رنسانس و باروک دیدن کنید.

موزه ویرتز در واقع  در خانه و استودیوی آنتوان ویرتز، هنرمند بلژیکی، قرار گرفته است. صحنه‌های رمانتیسیسم و ​​ایجاد حس ترس، حس و حال عجیب و بیگانه‌ای به فضای این موزه داده است شکل داده‌ است که منعکس‌کنندة دنیای فکری این نقاش، مجسمه‌ساز و اندیشمند اهل بلژیک است.  ویتز علاقة خاصی به  بوم‌های نقاشی با اندازه‌های بسیار بزرگ داشت. اگر دوستدار نقاشی‌های پر رمز و راز و با ‌ابهت هستید حتما به این موزه سری بزنید.

موزه Kunstberg – Mont des Art

موزه کانستبرگ با تاریخی پر فراز و نشیب، تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی بروکسل شده‌ است. موزه‌های مشهور مانند موزه‌های رویال هنرهای زیبا، موزه سازهای موسیقی، کاخ رویال و غیره، درست در فاصله‌ای کم از این مکان واقع شده‌اند که به همین دلیل “محله موزه” نامیده ‌شده‌است. به دلیل اهمیت این موزه بد نیست کمی از تاریخ آن را که با تاریخ سلطنتی بلژیک گره ‌خورده‌است؛ برایتان بگویم.

در قرن یازدهم میلادی، Counts of Louvain یک قلعه کمی بالاتر از منطقه Coudenberg ساختند. این تصمیم بخاطر رقابت بین قسمت‌های “بالا” و “پایین” شهر گرفته ‌‌شده‌بود. بالای تپه، یک مکان شکل گرفته‌شد به نام «دادگاه دربار» که همزمان دو منطقه کاملاً متفاوت را هم پیوند داده و در عین‌ حال از هم جدا کرده‌بود. در سال 1731 قصر قدیمی در اثر آتش سوزی ویران شد. این مکان به مدت 40 سال رها شد و به عنوان “دادگاه سوخته” شناخته شد.

اما پادشاه لوئوپولد دوم بود که تصمیم گرفت کل منطقه را به Mont des Arts تبدیل کند. پادشاه آرزو داشت که بروکسل را به پایتختی مدرن و فرهنگی و Mont des Arts گنج کشور خود تبدیل کند و شاهد تاریخ بلژیک باشد و در Mont Mont Arts بود که اولین حاکمیت بلژیک در سال 1831 بیش از 175 سال پیش سوگند یاد کرد.

موزه سازهای موسیقی (Brussels Musical Instruments Museum)

در موزه ساز‌های موسیقی (که بیشتر با نام اختصاری‌اش «میم» شناخته می‌شود) مجموعه‌ای از ساز‌های باستانی تا امروزی را می‌توان یافت. در این موزه ۷۰۰۰ قطعه موسیقی وجود دارد که با گذاشتن هدفون روی گوشتان، می‌توانید بشنوید که هر کدام از این ساز ها چه صدایی دارند. گویی سفریست درون هزاران آوا که شما را در زمان های مختلف می‌برد و به جای دیدن تاریخ، آن را می‌شنوید. این موزه از سال ۱۹۹۲ جزیی از موزه سلطنتی به‌شمار آمده‌ است، اما آغاز بوجودآمدن این مجموعه سازهای موسیقی به خیلی قبل‌تر بر می‌گردد که از دو مجموعه‌دار، در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ گرد هم می‌آیند. مجموعه‌ای متعلق به François-Joseph Fétis و Rajah Sourindro Mohun Tagore. این موزه دو بخش دارد:

۱- موسیقی کهن

۲- موسیقی قرن ۱۹ و۲۰و موسیقی مردمی‌-‌‌‌سنتی

این دو بخش در یک بنای انگلیسی قدیمی و زیبا قرار دارند. هر توریستی مشتاق دیدار این موزه می‌تواند باشد؛ چرا‌که موزه میم بسرعت جهانی و ویژه شده‌است؛ آن هم نه تنها بخاطر تعدد سازها بلکه بخاطر تنوع ناباورانه، کیفیت و کمیابی این سازهاست.

موزه هورتا (Horta Museum, Brussels)

ویکتور هورتا یک معمار آرت‌نوو معتبر بود؛ او خانه خود را به نمادی از هنر خود تبدیل کرد و گویی معبد و زیارتگاهی ساخت برای مکتب آرت‌نوو. در قرن ۱۹ میلادی، بروکسل یکی از مراکز طراحی آوانگارد به‌شمار می‌آمد و روز‌به‌روز بیشتر پرو‌بال می‌گرفت. معماران برای برآورده کردن نیازهای تازه سر‌ بر‌آورده، سبک و شیوه‌های جدیدی بنا کردند که به “eclectic style” معروف است. در سال ۱۸۹۳، ویکتور هورتا استایلی جدید خلق کرد که بعد‌تر آرت نوو نامیده‌شد که پر بود از خطوط طبیعی و کاملا روان، پیچیده با آهن فرفورژه و شیشه رنگ‌آمیزی‌شده، موزائیک، نقاشی دیواری و کارهای چوبی ظریف.

هورتا نهایت و اوج نبوغ خود را در این سبک روی خانه اش پیاده کرد که امروزه تبدیل به موزه هورتا شده است. به محض اینکه شما وارد ساختمان شوید، رنگ‌های زرد گرم و قهوه‌ای چوب ماهوگونی و خاکستری آمریکایی از شما استقبال می کند. این را هم اضافه کنم که این موزه بسیار به متروی شهری نزدیک است و شما می‌توانید سری به متروی بروکسل بزنید و در ایستگاه جانسون پیاده شوید و بعد از کمی پیاده‌روی، به این موزه برسید.

موزه کمیک آرت (Comics Art Museum, Brussels)

تین تین شاید مشهورترین بلژیکی در جهان باشد، اما این قهرمان کمیک‌استریپ تنها یکی از صدها کاراکترهای خلق شده‌ بلژیک در قرن اخیر است. کمیک‌استریپ را هنر نهم می‌نامند. جالب است بگویم که در بیش از ۵۰ نقطه از بروکسل شما می‌توانید قهرمانان کمیک استریپ را پیدا کنید. برای خیلی‌ها تبدیل به یک بازی یا سرگرمی شده‌است تا در ماجراجویی‌های خود بدنبال این کاراکترهای کمیک‌‌استریپ در شهر بگردند.

اما اگر این هم برایتان کافی نبود، شما می توانید سری به موزه کمیک ‌آرت بزنید. در آنجا، تاریخ این فرم هنری بیان می شود و نشان داده‌ می‌شود که چطور ساخته می‌شوند، چه سازندگانی هنرمندانه دست به خلق دنیای کمیک‌استریپ زده‌اند و می‌توانید قهرمانان قصه‌های کمیک‌استریپ را تماشا کنید که چطور پله‌پله ساخته و پرداخته شده‌اند.

این موزه در قلب شهر بروکسل واقع شده‌است. برنامه‌های هیجان‌انگیز موزه شما را با جنبه‌های مختلف تولید کمیک ‌استریپ آشنا می‌کند. دیدن قهرمانان کمیک ‌استریپ بزرگ و کوچک نمی‌شناسد، اما قطعا اگر فرزند دارید با خیال راحت با خودتان به این موزه ببرید چرا که جاذبه این موزه می‌تواند بچه‌ها را نیز ساعت‌ها با خود همراه کند. تین تین و دیگر کاراکترهای کمیک استریپ دری به روی ماجراجویی‌های بیشتری باز کرده‌اند؛ جایی که خلاقیت و قصه‌های نو هیچ محدودیتی برای زاده شدن ندارند و فرصت خوبی است که  با دیدن آن‌ها خیال ما نیز همچون دوران کودکی بتواند پر و بال بگیرد.

 موزه خانه مگریت (Magritte House Museum)

موزه خانه رنه مگریت، خانه هنرمند سوريالیست بلژیکی است که نزدیک به ۲۴ سال در آنجا دست به خلق آثار هنری زده‌ است. طبقه همکف محل زندگی این نقاش است که از سال ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۴ در آن زندگی می‌کرده‌. نمایشگاه بیوگرافی این هنرمند در طبقه دوم قرار‌ دارد. خانه‌ای که درش بروی عموم باز است و شما می‌توانید قدم به خانه هنرمندی بگذارید که آثارش را احتمالا جایی دیده‌اید، حتی اگر نامش را نمی‌دانستید. حواستان باشد که این موزه را با موزه مگریت در موزه سلطنتی اشتباه نگیرید . متاسفانه اکثر آثار مشهورش در خانه او یافت نمی‌‌بینید، اما به شما قول می‌دهم دیدن این خانه که از دلش تصاویر عجیب و خواب‌گونه‌ای خلق شده، تنها جایی است که به شما نشان می‌دهد رنه مگریت چطور زندگی و کار می‌کرده است.

موزه دنیای قطارها (Train World Museum)

طرفداران پر ‌و ‌پا‌ قرص ترامواها و لوکومتیوها می‌توانند در این موزه قدیمی‌ترین لوکوموتیوهای اروپایی را از نزدیک لمس کنند. محل تجمع آن‌ها از سال ۲۰۱۵ ایستگاه حفاظت شده Schaerbeek است، یک بنای آجری سنگی که ورود شما به موزه را فراهم می‌کند و درک کاملی از نقش پیشگام بلژیک در صنعت راه‌آهن اولیه را برایتان رقم می‌زند.

موزه دنیای قطار یک تجربه ریلی منحصر‌به‌فرد است که شما را از اولین لوکوموتیوهای بخار به قطارهای پر سرعت سوق می‌دهد! این جهانی است که همه حواس را فرا می‌خواند که راه آهن را در ابعاد مختلف آن درک کند. مکانی دوست‌داشتنی برای همه سنین. در میان لوکوموتیوها قدم بزنید، درون قطارهای ۱۰۰ ساله قدم بزنید، از یک خانه راه‌آهن کوچک بازدید کنید و از یک پل واقعی راه‌آهن عبور کنید. شما حتی می‌توانید تجربه رانندگی با قطار را تجربه کنید.

 موزه ون بورن / Van Buuren Museum

موزه ون بوورن با تمام زیبایی در دکوراسیون داخلی Art Deco ، نتیجه حمایت طولانی مدت دو فرد است. دیوید و آلیس وان بورن سه دهه از قرن گذشته را صرف كردند تا خانه اوكل را با پیانو اریك ساتی، نقاشی های ون گوگ و “باغ قلبها”به یك اثر هنری كامل تبدیل كنند.

موزه وان بورن در سال ۱۹۲۸ توسط دیوید ون بورن و همسرش ساخته شد. خانه‌ای که به مجموعه‌های هنری اختصاص یافته‌است. در اینجا می‌توان مجموعه گسترده‌ای از نقاشی‌ها و آثار باستانی از برخی از مشهورترین هنرمندان قرن شانزدهم تا بیستم را مشاهده‌کرد. همچنین، یک باغ گل رز بزرگ Art Deco با چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز وجود دارد.

در دکوراسیون داخلی خانه، طراحی “آرت دکو” کاملا مشهود است که توسط طراحان بلژیکی ، فرانسوی و هلندی شکل گرفته‌است. باید گفت ون بورن ویلای خود را به یک آکادمی زنده تبدیل کرده‌است با مبلمان نادر، فرش، شیشه های رنگ آمیزی، مجسمه‌ها و شاهکارهای بین‌المللی. این خانه شخصی مطابق با وصیت‌نامه آلیس ون بورن در سال ۱۹۷۵به موزه تبدیل شد که در مرکز بروکسل واقع شده‌است و در تمام طول سال قابل بازدید است.

 موزه شهر /  City Museum

در موزه شهر فرصت این را دارید که با سنت های شهر بروکسل آشنای کسب کنید. موزه شهر بروکسل در سال 1887 در Maison du Roiwhich، بنایی واقع در Grand Place -که به در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است- افتتاح شد. موزه شهر، سفر و سنت‌های شهر بروکسل را در طول قرون باستان، قرون وسطایی و مدرن از طریق هنرهای تجسمی مانند نقاشی، مجسمه سازی، ملیله، حکاکی، عکس و مدل به نمایش گذاشته است.

موزه لباس و توری /  Museum of Costume and Lace

اگر شما هم به  فشن و مد علاقه مند هستید، بازدید از این موزه برایتان جالب خواهد بود باشد. موزه لباس و توری در Rue de la Violette واقع شده است. لباس‌های مختلف، روتختی، توری های عتیقه، پارچه‌های گلدوزی و لوازم جانبی مد، از قرن ۱۸ تا به امروز در این موزه به نمایش درآمده‌اند. توری‌های بروکسل شهرتی جهانی دارند و در دنیای مد جایگاهی تحسین برانگیز دارد.هنرمندان، دانشجویان رشته‌های پارچه و فعالان در این صنعت برای نمایش و ارائة آثارشان از سالن های این موزه به عنوان نمایشگاه موقت استفاده می کنند.