کلیسای جامع نوتردام پاریس (Cathedral Notre Dame de Paris) از بزرگ ترین کلیسای های این شهر و شاید معروف ترین آنهاست. این بنا پس از برج ایفل و موزه لوور، پربازدیدترین جاذبه گردشگری فرانسه است. این شاهکار معماری گوتیک در منطقه چهارم پاریس قرار گرفته است.

نوتردام به معنی بانوی ما است (اشاره به حضرت مریم) و به مریم مقدس پیشکش شده است. بیشترین ارتفاع این بنای عظیم دینی ومذهبی به حدود 69 متر می‌رسد. البته با در نظر گرفتن مناره بلند کلیسا حدود 90 متر ارتفاع دارد. کار ساخت کلیسا نزدیک به دو قرن  (1163 - 1345 ) طول کشیده است و تا به حال تغییرات اساسی بسیاری داشته و بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

پیش از قرن چهار میلادی، در مکان کنونی کلیسای معبدی متعلق به دیگر آئین های مذهبی غیر مسیحی وجود داشته است. همچنین برای مدتی به عنوان یک معبد رومی و جهت پرستش خدای ژوپیتر کاربری داشته است. با اشاعه مسیحیت در اروپا، کلیسای معروفی در این مکان بنا شد که از اصلی ترین کلیسای های شهر بود. در سال 1163 میلادی ساخت کلیسایی بزرگ و جامع در این همین مکان شروع و پس از 182 سال کلیسای جامع نوتردام پاریس تکمیل شد. کلیسا در طول انقلاب کبیر فرانسه یعنی اواخر قرن هشتم میلادی، مورد حمله شورشیان واقع شد و اکثر نقاشیهای داخلی آن از بین رفت اما پس از مدتی مورد بازسازی قرار گرفته که این امر 25 سال به طول انجامید.

در ساختمان کلیسای دو برج اصلی با ارتفاع یکسان قرار دارد. این دو برج آخرین قطعات ساخته شده در ساختمان هستند و پیش از ساخته شدن برج ایفل در سال 1989 میلادی، برج های دوقلوی نوتردام بلند ترین بناهای شهر پاریس به حساب می آمدند.

بزرگ‌ترین ناقوس کلیسای نوتردام بیش از 13 تن وزن دارد و در برج سمت راست ضلع غربی کلیسا واقع شده است. این ناقوس در روزهای خاصی مانند سالروز پایان جنگ جهانی اول به صدا در می آید. ناقوس ها در گذشته به طور سنتی و با دست به صدا در می آمدند اما هم اکنون موتورهای الکتریکی نصب شده بر روی آنها این کار را انجام می دهند. از دیگر عنصر مهم کلیسا وجود مجسمه هایی است که برای نمای بیشتر با طلا روکش شده اند و بیشتر آنها داستان های کتاب مقدس را بیان می کنند.

بازدید از نوتردام هر روز از ساعت 07:45 الی 18:45 و به صورت رایگان امکان پذیر است. البته صبح روزهای سه شنبه تا پنجشنبه بهترین زمان بازید است. بازدید از تمامی بخش های کلیسا حدود دو ساعت طول میکشد.