با جاده های خطرناک دنیا بیشتر آشنا شوید : 

Zoji La، هند:

زوجی لا (Zoji La) يک گذرگاه کوهستانی در هيماليای هند است که حدود 3000 متر بالاتر از سطح دريا قرار گرفته است. این مسیر را درست در میان ارتفاعات هیمالیا ساخته اند بنابراین در ارتفاع بالایی قرار دارد اما به دلیل عدم وجود گارد و وسایل ایمنی مناسب احتمال سقوط از فراز جاده به داخل دره زیاد است.

زوجی لا فاقد آسفالت می باشد ، بنابراین بسته به فصل ، جاده های اینجا بسیار خطرناک ، باریک و یخبندان و یا واقعاً گل آلود هستند. برخی معتقدند برای عبور و مرور در جاده هایی از این دست ، باید گذرنامه ویژه صادر شود و اجازه عبور به هر راننده ای  داده نشود. جالب است بدانید که این جاده خطرناک منطقه لداخ را به کشمیر متصل می کند و یک مسیر مهم در نظر گرفته می شود و همیشه  ماشین های سنگین برای حمل سلاح و غیره از این جاده عبور میکنند.

BR-116، برزيل:

اين جاده دارای نام مستعار "Rodovia de Morte" است، که به معنای بزرگراه مرگ می‌باشد. این جاده از بالا دارای طرح مارپیچ است که بسیار شگفت انگیز بنظر می رسد . اما مطمئنا رانندگی در آن کار آسانی نیست چرا که علاوه بر شرایط طبیعی ترسناک، بدلیل نگهداری بد و تعمير غير اصولی آن و همچنين استقرار دسته جنايتکاران و راهزنان در طول مسير، اين جاده خطرناکترين جاده برزيل است.

جاده مرگ، بوليوی:

جاده‌ی کوهستانی و جنگلی یونگاس (North Yungas) در کشور بولیوی، جاده‌ای باریک و پر پیچ و خم به طول ۶۹ کیلومتر، تنها مسیری است که از اعماق جنگل آمازون و رشته کوه‌های بلند آندز (Andes) و دره های عمیق آن میگذرد. شهرت این این جاده خطرناک بودنش است و به جاده‌ی مرگ (Death Road) نام گرفته است که آن را به جاذبه ای عجیب تبدیل کرده است. در بعضی از نقاط ارتفاع جاده به 3600 متر از سطح دریا میرسد درحالیکه دره ای با عمق 2800 متر در فاصله چند سانتی متری از کنار جاده قرار دارد و کوچکترین خطا باعث سقوط به آن دره عمیق مرگبار میشود.

جاده Le Passage du Gois در فرانسه :

جاده Le Passage du Gois روزانه دوبار زیر آب‌های اقیانوس اطلس پنهان می‌شود که چشم‌انداز بسیار زیبایی را دارد اما این چشم‌انداز بسیار خطرناک است. در زمان بارش باران که سطح دریا افزایش می‌یابد، جاده سنگی تا عمق 13 متر به زیر آب می‌رود، بنابراین رانندگان دائما باید مراقب موج بعدی باشند. اگر حادثه‌‌ای رخ دهد و مردم در جاده ناپدید شده بمانند، برج‌های اضطراری بلندی وجود دارد تا به آنجا پناه ببرند تا زمانیکه نجات پیدا کنند.

بزرگراه جيمز دالتون در آلاسکا، تنها ترین جاده آمریکا:

بزرگراه دالتون در آلاسکا یکی از شمالی‌ترین جاده‌های آمریکاست و فقط در سال ۱۹٨۱ برای استفاده عموم باز شد. هوای سرد، وجود سنگ‌ريزه‌های کوچک بر روی جاده و قطعات يخی که گاه و بی‌گاه با ماشين‌ها برخورد می‌کنند از بزرگترين معضلات جاده جيمز دالتون هستند. هر ساله حدود 300 تصادف در اين جاده اتفاق می‌افتد، که شايد خيلی به نظر نرسد اما در نظر داشته باشید که بسیاری از افراد صرفا برای ماجراجویی در این  جاده پر ماجرا گذر می کنند.

جاده کوهستانی تیانمن، چین:

این جاده که بانام "جاده منتهی به بهشت" یا "جاده دروازه بزرگ" نیز نامیده می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان در چین است. این جاده‌ی مارپیچی از ۲۰۰ متر زیر سطح دریا تا ارتفاع ۱۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ادامه دارد که در مجموع تا انتهای مسیر دارای ۹۹ پیچ تند است.

عدد ۹ را در فرهنگ چینی عدد خوش‌شانسی می‌دانند، چون اعتقاد بر این است که بهشت ۹ جایگاه دارد. این جاده با ۹۹ پیچ برای چینی‌ها نمادی از بهشت است، و به همین دلیل آن را «خیابان پیوند با بهشت» یا «خیابان به سوی بهشت» می‌نامند.