شاید آن روز که ناصرالدین شاه قاجار هنگام بازدید از مدرسه دارالفنون عاشق نقاشی های یک نوجوان کاشانی شد ، کسی فکرش را هم نمی کرد که این نوجوان در آینده با انگشتان هنرمند خود نقاشی هایی ایجاد کند که در دنیا جاودانه شود و همه را متحیر کند. محمد غفاری معروف به "کمال الملک" یکی از مشهورترین و محبوب ترین نقاشان ایرانی در طول تاریخ است.

آنچه که بیش از پیش باعث محبوبیت کمال الملک شد شخصیت  محبوب و مردمی  بود که وی در طول زندگی خود حفظ کرد. او حتی با وجود حضور در دربار پادشاهان و خلق آثاری بی بدیل، هرگز چهره محبوب و ساده خود را از دست نداد. سرگذشت این نقاش پر آوازه ، ماجرای دیدار او با ناصرالدین شاه ، حضور وی در دربار و خلق نقاشی های خیره کننده از معمولی ترین سوژه ها و صحنه ها، کمال الملک را به شخصیتی جذاب و دوست داشتنی تبدیل کرد.

محمد غفاری در سال 1224 در کاشان در خانواده های هنر دوست به دنیا آمد.  بازی در طبیعت زیبای روستای "کلده" کاشان ، روح او را با عشق به طبیعت پیوند داد. که رد پای آن تا سالها در نقاشی هایش هویدا بود. پدرش از علاقه وب به نقاشی استقبال کرد ، چرا که او نیز استاد نقاشی منظره و چاپ سنگی بود. محمد در 13 سالگی برای ادامه تحصیل به فرهنگستان هنر رفت. پس از سه سال تحصیل، ناصرالدین شاه هنگام بازدید از دارالفنون  مجذوب آثار این نوجوان هنرمند شد.

وی با دیدن تصویری از محمد اعتضاد السلطنه (رئیس وقت مدرسه دارالفنون) ، کمال الملک را به دربار برد. دستور داد به او اتاقی در عمارت شمس العماره بدهند تا نقاشی هایش را بکشد. کمال الملک پس از مرگ ناصرالدین شاه به اروپا رفت و از موزه های فلورانس ، لوور و ورسای بازدید کرد. وی سالهای زیادی از زندگی خود را در اروپا به مطالعه آثار مشهور موزه های جهان پرداخت. یکی از مهمترین اقدامات وی تأسیس مدرسه صنایع مستظرفه بود. بسیاری از هنرمندان معاصر که در هنر نقاشی هنرنمایی می کنند در این مکتب تحصیل کرده و مشهور شدند.  او سرانجام در ۲۷ مردادماه ۱۳۱۹ زندگی پر ثمرش به پایان رسید و آثارش برای همیشه در تاریخ ایران جاودانه شد.