نِفِرتیتی یا نِفرتی‌تی همسر اصلی و محبوب آخناتون و همچنین شریک سلطنت او بوده است. نفر‌تی‌تی به خاطر زیبایی خیره‌کننده‌اش شهرت داشته است. در سال 1912 مجسمه نیم تنة نفرتی‌تی توسط لودویگ بورشارت، محقق و مصرشناس معروف آلمانی کشف شد. این مجسمه هم اکنون در موزه مصرشناسی برلین نگه داری می‌شود.

آخناتون و نفرتی‌تی به همراه هم دست به یک سری اصلاحات مذهبی زدند، آیین پرستش خدای یگانه (آتون) را رواج دادند، پایتخت جدیدی به عمرانه بنا نهادند و در طول این مسیر درگیری‌ها و فراز و نشیب‌های بسیاری را از سر گذراندند. این دو به دلیل این تغییر دین و گرویدن به مذهب یکتاپرستی شناخته شده ‌ترین چهره‌ها در میان فراعنه مصر به حساب می‌آیند.

ملکه نفرتی‌تی به عنوان شریک سلطنت در تمام این انقلاب مذهبی در کنار همسرش آخناتون بود. بنابر برخی از کتیبه‌های یافت شده او حتی پس از مرگ آخناتون به عنوان فرعون حکومت کرده است هر چند در مورد این موضوع اطمینان کامل و اتفاق نظر وجود ندارد و محققان بر این باورند که او به عنوان مشاور اعظم و همسر فرعون مصر حکومت می‌کرده است و هیچ گاه فرعون نبوده است. در دوره حکومت نفرتی‌تی و اخناتون، مصر در ثروتمندترین دوره تاریخی خود قرار داشته است.

در مورد اصالت و ریشة نفرتی‌تی دو نظریه مطرح شده است، برخی معتقدند که او دختر مشاور ارشد چند فرعون بوده که آخناتون هم یکی از آن‌ها بوده است. نظریه دوم اما او را شاهزاده خانمی از پادشاهی میتانی (در شمال سوریه) می‌دانند.

راز زیبایی نفرتی‌تی در گردن کشیده و اندام ظریف و زیبایش بوده است. شاهزاده میراث‌دار، بانوی دو سرزمین،بانوی همه زنان، شیرینی عشق، محبوب، بانوی شکوهمند از جمله القابی است که به او نسبت داده می‌شود. نفرتی‌تی احتمالا در 1370 پیش از میلاد به دنیا آمده است. نام او به معنای زن زیبا است. هنگامی که نفرتی‌تی و همسرش مذهب رسمی مصر را تغییر دادند او نام نفرنفروآتون را بر روی خود گذاشت. ملکه زیبای مصر در زمان حیاتش شش دختر به دنیا آورد. بسیاری معتقدند که او مادر بیولوژیکی توت عنخ آمون بوده‌است.،اما به عقیده برخی دیگرنفرتی‌تی فرزند پسری نداشته است و توت عنخ آمون پسر آخناتون و جانشین او یا آخناتون بوده است.