بقایای آمفی تئاترهای یونان و روم باستان در سراسر مدیترانه پراکنده شده اند. آمفی تئاترهای بزرگ یونان سازه هایی باز بودند که اغلب در دامنه تپه ها ساخته می شدند. تئاترهای رومی اگرچه به شدت تحت تأثیر سازه های ساخته شده توسط یونانیان قرار دارند ، اما تفاوت هایی نیز با هم دارند ، به عنوان مثال آمفی تئاترهای رومی برروی  پایه هایی ساخته می شدند.

این آمفی تئاترها از آتن نشات می گیرند، جایی که جشنواره های افتخار ، فجایع آتنی و کمدی ها و همچنین جنگ های انسانی در آنها برگزار می شده است. رومیان روحیه فلسفی کمتری نسبت به یونانی ها داشتند ، بنابراین آنها بیشتر به سرگرمی های مهیج و خنده دار علاقه مند بودند. سرگرمی های محبوب در زمان رومی ها شامل نمایش های آکروباتیک ، دعوا با حیوانات و مسابقات گلادیاتورها بود. در ادامه قصد داریم تا شما را به سفری به روم و یونان باستان ببریم و شما را با تعدادی از بهترین و زیباترین آمفی تئاترهای باستانی یونان و روم آشنا کنیم، پس با چاپارگشت همراه شوید.

آمفی تئاتر جراش ؛ Jerash Theatres

جراش پس از پترا به عنوان یک سایت باستان شناسی محبوب در اردن شناخته می شود. این شهر در دوران طلایی خود تحت حاکمیت روم قرار گرفت و اکنون این سایت به عنوان یکی از بهترین شهرهای رومی در جهان شناخته می شود. جراش شامل دو آمفی تئاتر شمالی و جنوبی بوده است. آمفی تئاتر باستانی جبهه شمالی که در سال ۱۶۵میلادی ساخته شده دارای ظرفیت ۱۶۰۰ نفری بوده است و معمولا بعنوان مجالس شورا مورد استفاده قرار می گرفته است. اما آمفی تئاتر جنوبی بزرگتر بوده و می توانسته حدود ۳ هزار تماشاچی را در خود جای دهد.

 

آمفی تئاتر رومی مریدا ؛ Roman Theatre of Merida

شهر "مریدا" در استان "باداخوس" در كشور اسپانیا قرار گرفته است.  اسپانیا در گذشته قسمتی از امپراتوری روم باستان بوده است. بر اساس یک کتیبه، آمفی تئاتر رومی مریدا حدود 20 سال قبل از میلاد مسیح(ع) به سفارش آگریپا که دوست امپراتور آگوستوس بوده است ساخته شد. این سازه که از آمفی تئاترهای باستانی مشهور می باشد می تواند 6 هزار تماشاگر را درون خود جای دهد. این آمفی تاتر كه با گذشت بیش از 2 هزار سال همچنان پای برجاست. طی سالیان گذشته و به دلیل عواملی همچون آتش سوزی قسمت هایی از این مجموعه تخریب شده و مجددا بازسازی گردیده است و آخرین بار در سال 1970 به شكل كنونی خود در آمده است.

 

آمفی تئاتر یونانی رومی ؛ Greco-Roman Theatre

تورمینا (Taormina)  یک مستعمره یونانی است که در ساحل شرقی جزیره سیسیل واقع شده است. آمفی تئاتر تورمینا در قرن دوم قبل از میلاد توسط یونانی ها ساخته شده و بعدها توسط رومیان بازسازی و گسترش یافته است. این بنا که یکی از زیباترین آمفی تئاترهای باستانی یونانی می باشد منظره ای از خلیج ناکسوس و کوه اتنا دارد. امروزه از این مکان به عنوان مرکز جشنواره فیلم تورمینا استفاده می شود.

 

آمفی تئاتر هرودس آتیکوس ؛ Odeon of Herodes Atticus

هرودس آتیکوس، یک آمفی تئاتر روباز وسیع در آتن پایتخت یونان است. آمفی تئاتری چند هزار ساله که سال ها محل برگزاری دورهمی ها و فستیوال های کوچک و بزرگ مردم آتن بوده است شما را در زیر نورماه میهمان یک اپرای یونانی اصیل می کند. شاید جالب باشد که بدانید دلیل ساخت این بنا نیز بهانه ای عاشقانه بوده است. آسپاسیا رگیلا همسر یکی از ثروتمندترین و با نفوذترین مردان آتن ، هرودوس آتیکوس بود که در سال 160 میلادی درگذشت. هرود فیلسوف ، معمار و سیاستمدار آتنی بود. از آنجا که هرودوس بسیار عاشق همسر خود بود ، تصمیم گرفت یک بنای یادبود دائمی برای همسر خود بسازد تا این عشق را برای سالهای سال زنده نگه دارد. ساخت و ساز در سال 161 آغاز شد و تا سال 174 میلادی ادامه داشت.

 

آمفی تئاتر رومی امان ؛ Roman Theatre of Amman

آمفی تئاتر رومی امان که در اردن امروزی واقع شده است در زمان حکومت مارکوس اورلیوس در قرن دوم میلادی ساخته شده است. آمفی تئاتر رومی در امان بین سالهای 138 تا 161 میلادی در دوران سلطنت امپراطور رم، آنتونیوس پیوس، ساخته شد. آمفی تئاتر از سه بخش افقی (diazomata) تشکیل شده است. حاکمان در نزدیکترین مکان به صحنه، نیروهای ارتش در بخش های میانی این سالن و افراد عادی در جایگاه های بالا می نشستند. آمفی تئاتر گنجایش 6000 تماشاگر را بر روی پله های شیب دار خود دارد و تا امروز نیز به منظور میزبانی وقایع خاص فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد. مقامات اردن از این آمفی تئاتر نیز همانند سایر اماکن تاریخی اردن به شکل بینظیری محافظت کرده اند.

 

آمفی تئاتر رومی اورنج ؛ Roman Theatre of Orange

تئاتر رومی اورانژ (به زبان فرانسوی(Théâtre antique d'Orange تئاتری در اورانژ ووکلوز فرانسه است که در اوایل قرن اول میلادی ساخته شده است. این بنا که کاربری فرهنگی داشته بنایی واقع در قاره اروپا و جزء میراث جهانی یونسکو می باشد و امروزه متعلق به شهرداری اورانژ است. پس از آنکه امپراتوری روم از بین رفت آمفی تئاتر در سال 391 میلادی به دستور کلیسا بسته شد زیرا اعمال انجام شده در ان را غیرمتعارف تلقی می کرد. آمفی تئاتر باستانی اورنج در قرن نوزدهم بازسازی شد و امروزه میزبان جشنواره های اپرای تابستانی Chorégies d’Oran می باشد.

 

آمفی تئاتر بزرگ افسوس ؛ Great Theatre of Ephesus

ویرانه های افسوس یکی از جاذبه های توریستی  در ساحل غربی ترکیه می باشد. شهر افسوس در ابتدا برای وجود عبادتگاه آرتمیس که یکی از عجایب هفتگانه جهان بوده است شهرت داشت که  سرانجام در سال 401 میلادی توسط مردمی به رهبری اسقف بزرگ نابود گردید. آمفی‌تئاتر افسوس در جنوب غربی ترکیه، ۳ کیلومتری شهر سلجوک در استان ازمیر واقع شده است. این آمفی تئاتر به قدری بزرگ است که همزمان می تواند 25 هزار تماشاچی را در خود جای دهد. در ابتدا  این آمفی تئاتر برای برگزاری نمایش های دراماتیک مورد استفاده قرار می گرفت اما بعد از ظهور روم برای مبارزات گلادیاتورها نیز استفاده می شده است.

 

آمفی تئاتر آسپندوس ؛ Aspendos Theatre

در میان ویرانه های باستانی شهر آسپندوس، یک بنا آنقدر نو و سالم برجای مانده که شما را حیرت زده خواهد کرد. این آمفی تئاتر سالم ترین تئاتر باستانی برجای مانده از تاریخ در تمام کره زمین است که با  20 و اندی متر ارتفاع ، تماشاچیان را از دنیای بیرون جدا می کند. یک نیم دایره بزرگ که بیشتر به نعل اسب می ماند و چیزی در حدود 96 متر قطر دارد و آن طور که گفته می شود این آمفی تئاتر چیزی در حدود 12000 نفر ظرفیت دارد. از آنجا که قسمت صحنه این آمفی تئاتر بعدها به عنوان یک کاروانسرا در دوراه سلجوقیان مورد استفاده قرار گرفته است، این بنا به طور مداوم تعمیر و نگهداری شده است.

 

آمفی تئاتر دلفی ؛ Delphi Theatre

تئاتر دلفی که امروزه به تنهایی گردشگران بی شماری را از سراسر جهان به سمت خود می کشاند، به عنوان یکی از مهمترین سایت های یونانیان به شمار رفته و به عنوان محلی برای جایگاه و الهام شوندگی آپولو بوده است. آمفی تئاترهای دلفی باستان در یونان بر روی تپه ای بنا شده اند و منظره ای تماشایی از محوطه و مناظر زیر پای آنها را به بینندگان می دهد. این سازه در اصل در قرن چهارم ساخته شده است و می تواند 5000 نفر را در خود جای دهد.

 

آمفی تئاتر سیده ؛ Theatre of Side

سیده (Side) یک شهر سطح بالا در سواحل مدیترانه ای در جنوب ترکیه می باشد. این شهر توسط یونانیان بومی در قرن هفتن پیش از میلاد تاسیس شده و به عنوان یکی از مهمترین مراکز تجاری در این منطقه شناخته می شده است. در اواسط قرن دوم بعد از میلاد و در دورانی که بعدها در طول تاریخ به هلنیستی شهره شد، یک آمفی تئاتر وسیع و بزرگ در میانه شهر ساخته شد. رومی ها با کشف بتن توانستند تا برخلاف یونانی ها که آمفی تئاترهایشان را در دامنه تپه ها و دور از شهر می ساختند ، آن را درست در میانه شهر و وسیع تر بسازند. این آمفی تئاتر باستانی می تواند بین 15 تا 20 هزار نفر را در خود جای دهد.