طاق پیروزی یکی از مهمترین بناهای یادبود پاریس است، این طاق 50 متر طول، 45 متر عرض و شکلی مربعی دارد و 12 خیابان این شهر را به هم متصل می کند. هر یک از این 12 خیابان به نام سربازانی است که در حفاظت کشورشان جان خود را فدا کرده اند.

در ضلع شرقی این بنا، به طور دایم مشعلی به یاد سرباز گمنام روشن است و هیچ گاه خاموش نمی شود. مراحل ساخت این بنا در سال 1836 و در زمان سلطنت پادشاه لوئیس فیلیپ که در 29 ژوئیه رسماً آن را افتتاح کرد به پایان رسید. ژان-فرانسوا-ترز شالگرین طراح اصلی طاق پیروزی است و مجسمه سازان و هنرمندان بسیاری در ساخت ان دست داشته اند.

طراحی طاق پیروزی برگرفته از طاق نصرت تیتوس دوره روم باستان است و در نمای آن اشکال زنان و مردان جوان فرانسوی به چشم می خورد، زنان و مردانی که دست خالی مقابل سربازان آلمانی سراپا زره پوش در حال مبارزه هستند. طاق پیروزی در حقیقت برای یادبود و بزرگداشت پیروزی ناپلئون در جنگ های مختلف و سربازهایی که جانشان برای دفاع از کشور از دست داده اند، طراحی شده است.

در دیواره های داخلی طاق، نام فرمانده‌هان نیروهای فرانسوی به چشم میخورد. در زیر طاق نیز مقبره یک سرباز گمنام فرانسه واقع شده است. این بنای یادبود برای مردم فرانسه نشانی از مقاومت و نبردهای فرانسه در طول تاریخ است.

یک طبقه پایین تر از سکو مشاهده مناظر طاق یک موزه کوچک قرار دارد که نمایش دهنده تاریخچه بناست. هر سال جشنی به مناسبت آتش بس 1918 که به پایان جنگ جهانی اول ختم شد در طاق پیروزی برگزار می شود. در طول تاریخ رژه های پیروزی بسیار زیادی در مقابل این طاق انجام شده مانند رژه پیروزی آلمان ها در سال 1871 و ۱۹۴۰ در خلال جنگ جهانی دوم، رژه فرانسه و متحدانش در سال 1918 و رژه آمریکایی ها در سال ۱۹۴۴.

می توانید به طور رایگان از پیاده روی در اطراف پایه و زیر قوس های طاق پیروزی پاریس لذت ببرید یا برای رفتن به بالای آن بلیت تهیه کنید. لازم به ذکر است که آسانسورها شما را تنها تا قسمتی از بنا بالا می برند و بقیه راه را تا بالای برج باید با پای پیاده از پله ها بالا بروید.