خیابان شانزه لیزه  (Avenue des Champs-Élysées) معروفترین خیابان پایتخت فرانسه است. این خیابان تا حدود قرن هفدهم میلادی مسیری ویرانه و به جای مانده از رفت و آمد ماشین‌های جنگی و درگیری‌های گوناگون بوده است. طول خیابان شانزه لیزه ۱۹۱۰ متر و عرض آن ۷۰ متر است. این خیابان از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است. بخش پایینی آن به میدان کنکورد (Place du Concorde) می‌رسد، قسمت بالایی بلوار نیز به طاق پیروزی  (Arc de Triomphe) منتهی می‌شود. در واقع شانزه لیزه، میدان کنکورد را به میدان شارل دو گل و دروازه پیروزی پاریس متصل می‌کند.

حدود یک قرن بعد یعنی در قرن هجدهم میلادی اوسمان (Baron Haussman) از معماران و طراحان معروف شهر پاریس نقشه‌ها و طراحی‌های جدیدی در این بلوار اجرا و پیاده سازی کرد. این رویداد در واقع آغازی برای معروفیت و شگفتی‌سازی بلوار شانزلیزه بود. شانزه لیزه در دوره ناپلئون سوم به اوج جذابیت و زیبایی خود رسید و در سال  ۱۸۲۸ به یکی از مهم‌ترین نمادهای پاریس تبدیل شد. در همین دوران بود که فواره ‌ها، عابرگذرها و سیستم روشنایی خیابان تجهیز شدند.

در سراسر خیابان شانزه لیزه، هتل‌های مدرن و مجلل، رستوران‌های گران قیمت، کافه‌ها و سینماها و فروشگاه‌های لوکس برندهای مشهوری مانند لویی ویتون، دیور، اوگو باس، شنل، کنزو، رالف لورن، هرمس، لیوایز، گوچی، آدیداس، نایکی و بسیاری برند دیگر وجود دارد. البته فروشگاه‌هایی با امکان خرید با قیمت مناسب و رستوران‌های بین المللی مانند مک دونالد و برگر کینگ که قیمت غذایشان در تمام دنیا یکسان است نیز در این خیابان به چشم می‌خورند. این بلوار یکی از گران‌ترین مناطق پاریس و خیابان‌های اروپا از نظر قیمت املاک و مستغلات است (گرانترین پس از خیابان شماره پنج نیویورک) که مختص به طبقة مرفه و پردرآمد شهر بوده و همة بناها و عناصر موجود در آن در بالاترین سطح کیفی و زیبایی بصری طراحی و ساخته شده‌اند.

پیاده‌روی در این خیابان زیبا و تماشای ویترین‌های مغازه‌های مختلف آن حتی اگر قصد و امکان خرید نداشته باشید جزئی جدایی‌ناپذیر و لذت بخش از برنامه سفر به شهر پاریس است.