قصر کازامیلا (Casa Milà) یکی از یادمان‌های شهر بارسلونا در کشور اسپانیاست. نمای خارجی عجیب و مجسمه‌های سورئالی به کار رفته در تزئینات این ساختمان در همان نگاه اول موجب اعجاب و تحسین بازدیدکنندگان می‌شود. جالب است بدانید که قصر کازا میلا اولین بنای قرن بیستم میلادی است که در سال 1984 توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

خانواده میلا در اوایل قرن بیستم تصمیم گرفتند در زمین خود واقع در محله شیک Eixample و خیابان Passeig de Gràcia خانه خاصی بسازند که زبانزد خاص و عام باشد. آنها گائودی، این معمار خلاق و برجسته، را می‌شناختند در نتیجه از او خواستند که خانه آنها را طراحی کرده و بسازد. کار ساخت این خانه در سال ۱۹۰۶ میلادی شروع شد و چهار سال بعد به پایان رسید. در واقع این خانه آخرین بنایی است که گائودی قبل از وقف کامل خود به ساخت کلیسای ساگرادا فامیلیا به یادگار گذاشته است.

ویژگی‌های سبک معماری و تزئینات به کار رفته در این قصر سبب شده کازا میلا نه تنها به یکی از شگفت‌انگیزترین و پربازدیدترین بناهای کشور اسپانیا بلکه به یکی از معروفترین بناهای مدرن دنیا تبدیل شود.  

وجه تمایز کازا میلا از دیگر آثار آنتونی گائودی، استفاده از سنگ روشن و بی رنگ در نمای این ساختمان است که حس و حال سبک اکسپرسیونیست را به آن بخشیده است. ساختمان از دو قسمت کاملا مجزا ساخته شده که هر یک ورودی و حیاط جداگانه خود را دارند و تنها نقطة اتصال و مشترک آنها نمای قصر، زیرزمین و پشت بام است. مانند تمام دیگر ساختمان‌هایی که گائودی معمار آنها بوده است در طراحی کازا میلا نیز از خطوط منحنی استفاده شده و به سختی می‌توان خط راست یا زاویه‌ای در کل بنا پیدا کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این ساختمان یک سیستم تهویة هوای طبیعی است.

هم اکنون بازدیدکنندگان علاوه بر حیاط می‌توانند از داخل ساختمان نیز بازدید کنند. داخل ساختمان نیز همانند نمای بیرونی عجیب است. بانک کاتالانی «Caixa Catalunya» مالک کازا میلا است که این بنا را در اواسط دهه ۱۹۸۰، خریداری و مرمت کرد و درب‌ آن را به روی گردشگران گشود. کازا میلا اکنون دفتر اصلی بنیاد فرهنگی این بانک است و هر سال میزبان نمایشگاه‌‌ها و رویداد‌های فرهنگی گوناگونی می‌باشد.

Bell Etage  به معنای زیباترین طبقه مخصوص سکونت صاحبان خانه یعنی خانواده میلا بود و مستاجران و کارکنان در طبقات بالاتر اقامت داشتند. امروزه این طبقه تبدیل به یک موزه شده است. در اتاق زیر شیروانی خانه که مانند دیگر بخش‌ها بزرگ و عجیب است نمایشگاهی درباره گائودی، زندگی‌ و آثارش برپاست. پشت بام خانه نیز یکی از نقاط برجستة بناست که از آن می‌توانید چشم انداز زیبایی از شهر بارسلونا داشته باشید. برخی از دودکش‌های روی پشت بام مانند شوالیه‌های قرون وسطاییِ در حال نگهبانی هستند.

این خانه زیبا در میان مردم به اسم معدن سنگ (La Pedrera ) نیز شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری تخته سنگ‌های بزرگی هستند که بر روی نما به کار رفته‌اند و سپس سنگ تراشان ماهری روی آن ها کار کرده‌اند. نتیجه نهایی کار این سنگتراشان اشکال عجیبی به وجود آورده که یک معدن را به یاد می‌آورند.

این یادمان زیبا همچنین کافه‌ای برای استراحت بازدید کنندگان و فروشگاهی برای خرید کتاب و یادگاری دارد.