کلیسای ساگرادا فامیلیا پربازدیدترین جاذبه و یادمان تاریخی کشور اسپانیاست و در شهر زیبای بارسلونا قرار گرفته است. شکوه و زیبایی منحصر به فرد این کلیسا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

جالب است بدانید که این بنای پرطرفدار پس از گذشت 130 سال، همچنان نیمه ساخته است با این حال در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و سالانه حدود ۲هشت میلیون گردشگر از آن بازدید می‌کنند. مهمترین بازدیدکننده ساگرادا فامیلیا پاپ بندیکت شانزدهم بوده است که طی مراسمی شکوهمند در سال 2010 میلادی این کلیسا را تفدیس کرد.  

کلیسای ساگرادا فامیلیا به سفارش جامعه محافظه‌ کار آن زمان اسپانیا و به عنوان کفاره‌ای برای گناهان مدرنیته شهر بارسلون بنا شد. گائودی، معمار برجسته اسپانیایی، کار طراحی و ساخت این بنا را برعهده داشت، این پروژه برای معمار آن ارزش معنوی بسیاری داشت تا حدی که وقتی بودجه ساخت کلیسا تمام شد او شخصاً هزینه‌های ساخت آن را بر عهده گرفت. با وجود تمام این تلاش‌ها در هنگام مرگ گائودی تنها کار ساخت سردابه، دیوارهای بخش خطابه، یک ورودی و یکی از برج‌ها تکمیل شده بود. سه برج دیگر در سال ۱۹۳۰ میلادی به مجموعه اضافه و همچنین ورودی شمال شرقی کامل شد.

طول بنا ۹۵ متر و عرض آن ۶۰ متر است، برج مرکزی‌ آن نیز ۱۷۰ متر ارتفاع دارد. ظرفیت کلیسا ۱۳,۰۰۰ نفر بوده است. گائودی اعتقاد داشت که در طبیعت هیچ خط راستی وجود ندارد، بنابراین در طراحی و سبک او خط راست به چشم نمی‌خورد.  انحنای برج‌های ساگرادا فامیلیا الهام گرفته از قله‌های کوهستان مقدس مونتسِرات است  (Montserrat)که بیرون از شهر بارسلون قرار دارد. این برج‌ ها سپس با مجسمه‌هایی در هم پیچیده تزئین شده‌اند.

متاسفانه در سال ۱۹۳۶ و در طول جنگ‌های داخلی اسپانیا، گروهی از آنارشیست‌ها فضای داخلی مانند کارگاه‌ها، نقشه‌ها و مدل‌ها را آتش زده و از بین بردند. عملیات ساخت و ساز در سال ۱۹۵۲ از سر گرفته شد اما اختلافات بین موافقان و مخالفان این پروژه باعث کندی روند ساخت و ساز شده است. بحث اصلی بر سر این است که مخالفان اعتقاد دارند اگر ساخت و ساز براساس مدل کامپیوتری که از قسمت کوچک باقیمانده از طراحی گائودی ساخته شده ادامه بیابد، هیولایی به وجود خواهد آمد که کوچکترین شباهتی به دیگر آثار گائودی ندارد. هم اکنون زمان تقریبی تمام شدن پروژه ساخت این بنا بین دهه ۲۰۲۰ تا دهه ۲۰۴۰ تخمین زده شده است.

در نهایت قرار است که دوازده برج به نشان دوازده حواری حضرت مسیح ساخته شود. برج مرکزی نمادی از خود مسیح و پنج برج دیگر نمادی از مریم مقدس و چهار قدیس هستند. تا به امروز تنها هشت عدد از این برج‌ ها ساخته شده‌اند. موزه گائودی در طبقه زیر همکف قرار دارد و یادگارهای جالبی از زندگی و سایر آثار این هنرمند، به همراه مدل‌ها و عکس‌هایی از کلیسا در آن به نمایش گذاشته است. جالب است بدانید که پیکر گائودی نیز در سردابه همین کلیسا دفن شده است.