موزه لوور پاریس، بزرگترین موزه هنری دنیاست که حدود 38000 اثر هنری و تاریخی را در خود جای داده است. علاوه بر اشیای و گنجینه های گرانبها، ساختمان موزه نیز بسیار شکوهمند و با ارزش است. موزه لوور در واقع در کاخی قرار دارد که در قرون 12 و 13 میلادی و به دستور شاه فیلیپ دوم ساخته شده است. هرم شیشه ای لوور نیز از آثار معروف معماری معاصر است.

موزه لوور پاریس در سال 1793 میلادی به طور رسمی گشایش یافت و کارش را با نمایش 537 اثر نقاشی آغاز کرد. پس از این تاریخ موزه مدتی به کارش ادامه داد، اما در سال 1796 میلادی به علت نامناسب بودن کاخ برای نمایش آثار بسته شد. موزه لوور در سال 1801 میلادی دوباره بازگشایی و در گذر زمان به اشیای موجود در آن اضافه شد.

بخشهای مختلف لوور پاریس را میتوان بر اساس تمدنها و دوره های تاریخی مختلف دسته بندی کرد، بخشهایی مانند آثار باستانی مصر، آثار باستانی یونان، آثار باستانی رومی، اشیای قرون وسطی، هنر اسلامی، آثار معاصر و غیره. تابلوهای مونالیزا، آزادی هدایتگر مردم، کلک مدوسا، دوزنده، باکره و فرزند مقدس، تاج گذاری ناپلئون، جشن ازدواج در سنا، زن زیبای حرمسرا، مرگ، قایق دانته، زنان الجزایر و... از معروف ترین آثار نقاشی این موزه هستند.

بخش مربوط به دوران یونان باستان از محبوب ترین بخشهای موزه است و قدمت آثار موجود در آن به 4000 سال پیش از میلاد برمیگردد. از مهمترین و ارزشمند ترین آثار بخش شرقی موزه میتوان لوح حمورابی، آثار مربوط به هخامنشیان، سرستونهای کاخ هخامنشیان و... را نام برد. یکی از جذابترین و محبوب ترین بخشها قسمت هنر اسلامی است که آثار باشکوه و زیبایی را از ابتدای اسلام تاکنون در معرض نمایش گذاشته است. آثار هنری و گرافیکی، مجسمه ها و اشیای موجود در لوور آنقدر زیاد است که تنها معرفی آنها زمان زیادی میطلبد.

موزه لوور پاریس 72،735 مترمربع مساحت دارد، برای بازدید از آن پیاده روی زیادی در انتظار شماست، در یک روز نمیتوانید از تمام بخشهای این موزه دیدن کنید و بازید از تمام مجموعه چندین روز طول میکشد. اپلیکیشن موزه لوور پاریس، دستگاه مترجم و معرف موزه، نقشه، راهنمایان انگلیسی زبان، ورودی های مختلف برای دسترسی راحت به بخشهای مختلف، رستوران و کافه، سرویس بهداشتی، تسهیلات بازدید معلولان، امکان رزرو بلیط به صورت حضوری و آنلاین از جمله مهمترین امکانات بزرگترین موزه هنری دنیاست.

برای دسترسی به موزه میتوانید از مترو و اتوبوس استفاده کنید، نزدیکترین ایستگاه مترو و اتوبوس به لوور Louvre – Rivoli  است. سیگار کشیدن، نوشیدن یا غذا خوردن، بلند صحبت کردن، لمس آثار، دویدن و استفاده از فلش دوربین به هنگام عکاسی، در این مکان ممنوع است.

هرگز با ساک یا کیف بزرگ به موزه نروید زیرا ماموران به دلایل امنیتی مانع ورود شما خواهند شد. ساعت بازدید از موزه لوور پاریس 9:00 تا 18:00 میباشد و در روزهای سه شنبه موزه تعطیل است. همچنین به یاد داشته باشید که روزهای چهارشنبه و جمعه موزه تا ساعت 22:00 باز است و ورود به آن در اولین شنبه هرماه از ساعت ۶ عصر تا ۹:۴۵ شب رایگان است. هزینه بازدید از موزه 15 یورو و برای افراد زیر 18 سال رایگان است.