کوه مون بلان (Mont Blanc) که بلندترین کوه در رشته‌کوه‌های آلپ است 4،80،8 متر ارتفاع دارد و در مرز دو کشور ایتالیا و فرانسه واقع شده است. عنوان مون بلان به معنی «کوه سفید» است. این مکان محل مناسبی برای انجام ورزش‌های کوه‌نوردی، اسکی و اسنوبرد سواری به حساب می‌آید. تله کابین این منطقه، از شهر «کورمایر» (Courmayeur) در ایتالیا تا شهر «شامونیکس» (Chamonix) در فرانسه کشیده شده است؛ همان جایی که اولین مسابقات زمستانی المپیک در آن برپا شد و جز بهترین پیست‌های اسکی جهان است.

در سال 1786 میلادی هورس بنِدیک دو سوسور (Horace-Bénédict de Saussure) برای صعود موفق به کوه مون بلان جایزه‌ای تعیین کرد، به همین سبب، او را بنیان‌گذار کوهنوردی عصر جدید به حساب می‌آورند. اولین کسانی که که به قله این کوه صعود کردند «ژاک بالما» (Jacques Balmat) و «میشل پاکار» (Michel Paccard) بودند. هر ساله بیش از 20 هزار کوهنورد و گردشگر به این کوه صعود می‌کنند. برای کوهنوردی در این کوه مسیرهای گوناگونی وجود دارد که برخی سخت‌تر و خطرناک‌تر هستند و برای گذشتن از آن‌ها، وجود یک راهنما با تسلط زیاد به منطقه و اطلاعات کافی در مورد کوهنوردی مورد نیاز است، در غیر این صورت عبور از آنها می‌تواند حتی خطر مرگ داشته باشد. در بعضی از این مسیرهای صعب العبور خطر ریزش بهمن نیز وجود دارد. اما به طور کلی آمار صعود این کوه نشان‌دهنده آن است اگر نکات ایمنی لازم را رعایت کنید، تجربه‌‌ای کم خطرو منحصر به فرد خواهید داشت و تنها ممکن است ارتفاع زده شوید که در این صورت نیز گروه‌های امداد حاضر در محل، آماده‌ی خدمت‌رسانی هستند.

ضخامت قله‌ی یخی و برفی مون بلان تغییر می‌کند و به همین دلیل، ارتفاع دقیق آن را نمی‌توان اندازه گرفت. از سال 2002 به بعد، بیشتر از 500 نقطه‌ی کوه را اندازه گیری کرده‌اند تا تأثیرات تغییرات جوی را روی ارتفاع آن مورد بررسی قرار دهند. پس از آن، ارتفاع مون بلان هر دو سال یک بار اندازه گیری می‌شود. وقتی که بر فراز این کوه قرار گرفته‌اید، مناظر وچشم اندازهای منحصر به فردی از کوه‌های اصلی رشته کوه آلپ و رشته کوه‌های دیگر آن منطقه خواهید دید.

این توده ‌کوه، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و اهمیت فرهنگیاش قابلیت ثبت شدن در فهرست میراث جهانی یونسکو را دارد؛ برای این منظور، می‌بایست سه کشور فرانسه، ایتالیا و سوئیس درخواستشان را به یونسکو بفرستند. از آنجایی که این کوه معروف به سقف اروپا، از پربازدیدترین مقاصد گردشگری در جهان است، بیشتر در معرض خطر بوده و به مراقبت و حفاظت بیشتری احتیاج دارد. در همین راستا در سال 2007، دو سرویس بهداشتی با هلیکوپتر به بالای این کوه انتقال داده شدند و سالانه 30 هزار نفر از آنها استفاده می‌کنند. این اقدام به محافظت از مون بلان کمک کرد اما همچنان خطر گرمایش جهانی که موجب ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و فرو ریختن بهمن می‌شود این جاذبه طبیعی را تهدید می‌کند.