جزیره مون سن میشل (Mont Saint Michel) یکی از رویایی ترین جاذبه های قاره اروپا است و در خلیجی زیبا واقع شده که نورماندی و بریتانی را به هم متصل می‌کند. این جزیره ۹۷۰ متر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن بین ۵ تا ۸۰ متر از سطح دریاست. جمعیت جزیره در سال ۱۸۵۴ میلادی ۱۸۲ نفر بود و بر اساس آخرین سرشماری که در سال ۲۰۰۹ صورت گرفت جمعیت آن به ۴۴ نفر کاهش یافته است.

مون سن میشل در حقیقت یکی از کومونهای کشور فرانسه است. آنچه موجب مشهوریت این مکان میشود، یک قلعه تاریخی و دیدنی است که قلعه مون سن میشل نامیده می‌شود. این منطقه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از 10 منطقه گردشگری نمونه در کشور فرانسه است. سالانه بیش سه میلیون گردشگر از این جزیرة بی نهایت زیبا بازدید میکنند.

قلعه به دژی جنگی که دیوارهای باستانی آن را در برگرفته اند شباهت دارد. معماری این قلعه الهام گرفته از سبک معماری گوتیک است و یکی از برترین و تحسین برانگیزترین نمونه های این سبک به شمار میرود. هنگامی که مد آب دریا بالا برود، قسمتهایی از ساختمان در آب فرو میروند و نمیتوان به صورت پیاده به آنها دسترسی داشت، همین پدیده موجب شده تا قلعه اسرار آمیزتر به نظر بیاید. اما زمانی که آب دریا در حالت جزر قرار میگیرد، امکان دسترسی با پای پیاده به این قلعه وجود خواهد داشت.

طبق افسانه های محلی این بنا در سال ۷۰۸ میلادی و به فرمان سنت اوبر (Saint Aubert) ساخته شده است. او یکی از حاکمان و پیشگامان دینی فرانسه در آن دوره بوده است. سنت اوبر اظهار داشته که ساخت این بنا از جانب فرشته میکائیل به او الهام شده است.

بهترین و مقرون به صرفه ترین راه رسیدن به جزیره سن میشل استفاده از خودروی شخصی است. از پاریس تا جزیره حدود 4 ساعت راه است. با اینکه پارکینگ موجود در محل به اندازه کافی بزرگ است و همیشه جای خالی وجود دارد صف ورود به آن طولانی است. از پارکینگ هم میتوانید به صورت پیاده و هم با استفاده از شاتل های رایگان به قلعه برسید.

از پاریس مسیر ریلی مستقیمی وجود ندارد. اما می توانید به Pontorsonبروید و از آن جا با اتوبوس های TGV خود را به سن میشل برسانید. این اتوبوس ها در روز ۴ بار به سمت سن میشل حرکت می کنند.