قبرستان پرلاشز در پاریس یکی از معروف ترین و پربازدیدترین گورستان های دنیاست که تبدیل به یکی جاذبه‌های گردشگری این کشور شده است. علت محبوبیت این گورستان آدم های مهم و معروفی هستند که در این محل به خاک سپرده شده اند. این گورستان تنها محل تدفین چهره های معروف فرانسوی نیست بلکه بسیاری از شخصیت های معروف از ملیتهای دیگر در گورستان پر لاشز دفن شده اند.

پرلاشز مشاور روحانی لوئی چهاردهم بود و نام این قبرستان از اسم او گرفته شده است. هنگامی که ظرفیت گورستان مرکز شهر پاریس تکمیل شد، چهار قبرستان دیگر در اطراف شهر ساخته شدند. قبرستان پرلاشز که در شرق پاریس قرار گرفته بود در سال ۱۸۰۴ میلادی گشوده شد و اولین کسی که در آن دفن شد دختری ۵ ساله بود.

ناپلئون بناپارت سه روز قبل از باز شدن پرلاشز امپراتور فرانسه شده بود، به دستور او هر شخصی بدون در نظر گرفتن مذهب و نژادش می توانست در این گورستان به خاک سپرده شود. اما از آنجایی که در آن زمان پرلاشز با شهر فاصله زیادی داشت و به علاوه در محل آن کلیسایی وحود نداشت بسیاری از مردم به خصوص مسیحیان کاتولیک تمایلی برای دفن عزیزانشان و برگزاری مراسم تشییع جنازه در این قبرستان نداشتند تا جایی که در سال اول افتتاح تنها ۱۳ قبر در این قبرستان وجود داشت. در نتیجه مسئولان قبرستان تصمیم گرفتند برای رونق این محل بقایای اجساد دو نویسندة معروف را به این گورستان انتقال دهند، این کار در سالهای بعد نیز تکرار و پرلاشز به تدریج تبدیل به قبرستانی معروف شد زیرا بسیاری از مردم دوست داشتند در میان شخصیتها و چهره های معروف به خاک سپرده شوند.

محبوبیت گورستان پرلاشز به قدری زیاد شد که تا سال 1830 حدود 33 هزار قبر در آن قرار داشت. در نتیجه مسئولان قبرستان مجبور شدند در آن سالها وسعت قبرستان را پنج بار بیشتر کنند. هم اکنون بیش از یک میلیون نفر در این گورستان به خاک سپرده شده اند و بسیار بیشتر از این تعداد خاکستر مرده در این محل وجود دارد.

مجسمه هایی که خانواده های متمول برای یادبود عزیزانشان در این قبرستان قرار داده اند مناظری هنرمندانه و تماشایی خلق کرده اند که در کنار بازدید از قبر شخصیتهای معروف از جذابیت های پرلاشز است. قبل از شروع بازدیدتان از قبرستان می توانید نقشه آن را تهیه و به راحتی و بدون اتلاف وقت به محل دفن شخصیت محبوب خود برسید. از جمله هنرمندان معروفی که در اینجا دفن شده اند می توان به انوره دو بالزاک، شارل نودیه، سارا برنارد، ماکس ارنست، مارسل پروست، صادق هدایت، کافکا و ... اشاره کرد.