کلیسای سکره کر در مرکز شهر پاریس فرانسه از پر بازدیدترین جاذبه‌های دیدنی  شهر است که سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده دارد. سکره کر بر فراز تپه مونتمار بنا شده که از گذشته محلی مقدس برای عبادت و نیایش بوده است. (سکره کر) در لغت به معنی قلب مسیح مقدس است که بیانگر عشق بی پایان او به انسانیت می‌باشد. در ابتدا رومیان در این مکان پرستشگاهی ساخته بودند. سپس در سال ۲۷۰ بعد از میلاد مسیح  لویی چهارم قدیمی‌ترین کلیسای شهر را در اینجا ساخت. اولین اسقف پاریس سنت دنیس نامیده می‌شد که رومی ها او را سر بریده بودند. میان مردم این منطقه افسانه‌ای وجود دارد که بیان می‌کند، پس از اعدام این اسقف، سرش را به دست گرفت و در حالی که ذکر می‌گفت آن را بالا نگه داشته بود، سپس در محلی که به طور کامل جان باخت یک حرم کوچک ساخته شد. این حرم همان سنت دنیس است که قبلا در محل سکره کر قرار گرفته بود.

بنای کنونی سکره کر کنونی بین سال‌های ۱۸۷۵ تا ۱۹۱۴ میلادی ساخته شد. برای ساخت این کلیسا چاه هایی با عمقی بیش از ۳۰ متر حفر شده است. مخارج ساخت کلیسا را دولت وقت فرانسه بر عهده داشت. شکل کلیسا از دور شبیه به صلیب است که در چهار طرف گنبد مرکزی آن، چهار گنبد کوچک تر وجود دارد. گنبد اصلی ۸۳ متر ارتفاع دارد و از فراز آن می توان منظره‌ای بینظیر از شهر پاریس و اطرافش را تماشا کرد.

ظاهر سفید و تمیز بنای این ساختمان به دلیل سنگی است که از معادن Château-Landon استخراج شده است. وجود این سنگ با کلسیت درونش با توجه به آب و هوای مرطوب، از نقاط ضعف کلیسا است. این سنگ در برابر هوا تغییر رنگ داده و کمی مایل به قهوه ای به نظر می‌رسد.

کلیسای سکره کر دومین کلیسای پربازدید فرانسه است. ورود به این کلیسا رایگان است، اما برای ورود به خزانه و صعود به گنبد باید هزینه جداگانه بپردازید. کلیسای قلب مقدس هر روز از ساعت ۶ صبح تا ۱۰:۳۰ شب برای بازدید عموم باز است.