اخذ ویزای شینگن و کرونا 

شیوع ویروس کرونا بر همه چیز تأثیر گذاشت، حتی اخذ ویزای شینگن. از آنجا که سفر و جا به جایی بین کشورها در این دوران با ممنوعیت و محدودیت های بسیاری مواجه شد، گرفتن ویزای بسیاری از کشورها دچار وقفه شد. اما با تغییراتی که در حال انجام است و تزریق واکسن، همه چیز از سر گرفته شده است.

ویزای شینگن چیست؟

این که ویزای شینگن چیست ممکن است سؤال شما هم باشد. این ویزا برای سفرهای ترانزیتی یا اقامت های کوتاه مدت در کشورهای منطقه شینگن صادر می شود. اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسپانیا، سوئد و سوئیس از جمله مهم ترین این کشورها هستند. ویزای شینگن برای ورود به این کشورها زمانی صادر می شود که فرد متقاضی قبل از انقضای ویزای خود از منطقه خارج شود.

یکی از شرایط اخذ ویزای شینگن تمکن مالی فرد متقاضی است. اگر او قصد سفر به چند کشور عضو شینگن را داشته باشد، هیچ کدام از آنها مقصد اصلی نیستند و باید درخواست خود را برای اولین کشوری که قرار است به آن وارد شود، صادر کند.

اخذ ویزای شینگن در شرایط کرونا 

در ماه های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، هیچ آینده ای برای کسی قابل تصور نبود. منع رفت و آمد منجر به توقف اخذ ویزای شینگن شد. تنها در مواقع اضطراری افراد می توانستند برای گرفتن ویزا اقدام کنند.

اخذ ویزای شینگن در شرایط کرونا در ابتدا و پیش از تزریق واکسن شامل موارد خاص می شد. تمام محققان و افراد شاغل در کادر بهداشت و درمان ممنوعیت ورود و خروج نداشتند. رفتن نزد اعضای خانواده که جزئی از شهروندان کشورهای اتحادیه یا عضو شینگن بودند. افرادی که دارای اقامت بلندمدت یا ویزای ملی بودند می توانستند برای رفتن و گرفتن ویزا اقدام کنند. به این افراد می توان ساکنان مناطق مرزی که در کشوری دیگر کار می کردند، سیاستمداران و اعضای سازمان های بین المللی، مسافران ترانزیت و کسانی را که به دلایل خانوادگی اضطراری سفر می کردند، نیز اضافه کرد.

ویزای شینگن از ترکیه در سال های اخیر با ریسک کمتری از ایران برخوردار بوده است و همین مسئله باعث شده است که افراد بسیاری ترجیح دهند برای گرفتن ویزا از آنجا اقدام کنند.  

اقدامات لازم برای اخذ ویزای شینگن

اولین کاری که باید برای اخذ ویزای شینگن انجام دهید این است که بدانید ویزای شما از چه نوع است، زیرا چند نوع ویزای شینگن وجود دارد. ویزای نوع A برای افرادی صادر می شود که تنها حق ورود به فرودگاه کشورهای این منطقه را دارند. ویزای نوع B نیز برای حمل و نقل و ترانزیت صادر می شود و دارنده تنها پنج روز زمان دارد تا کشور مورد نظر را ترک کند. ویزای نوع C ویزای کوتاه مدت توریستی است.

به عنوان مثال، باید برای رفتن به کشور آلمان، ویزای شینگن آلمان را که به دلایل توریستی، تجاری یا کاری، فعالیت های فرهنگی و ورزشی، تحصیلی، علمی یا ملاقات خانواده صادر می شود، دریافت کنید. در واقع، کشور یا کشورهای مقصد، هدف شما از سفر و مدت زمان سفرتان به طور واضح و دقیق باید مشخص باشد. برای دریافت ویزا باید از طریق سفارتخانه آن کشور اقدام کنید.  

اخذ ویزای شینگن به زمان نیاز دارد و باید در وقت مناسب برای این کار اقدام شود و بهترین زمان سه ماه قبل از سفر است. باید به صورت آنلاین از کشور مقصد وقت بگیرید. بعد از آن فرم درخواست ویزا باید کاملاً با اطلاعات صحیح پر شود. تمام قسمت های فرم باید در دو نسخه پر و امضا شوند. تهیه مدارک لازم از جمله مدرک شناسایی، فرم درخواست، گذرنامه، دو قطعه عکس، بیمه و بلیت رفت و برگشت و همچنین مدرک اثبات محل اقامت و از همه مهم تر پشتوانه مالی در این بخش باید انجام شود.

بعد نوبت به وقت مصاحبه از سفارت می رسد. مدارک باید در روز مصاحبه همراه شما باشد. در روز مصاحبه، سؤال هایی درباره محل اقامت در طی سفر و جزئیات لازم از شما می شود. هزینه تعیین شده نیز باید پرداخت شود که بسته به سن و وضعیت فرد متقاضی فرق می کند. برای پاسخ دهی به درخواست شما به طور معمول 15 روز زمان لازم است.

آسان ترین راه برای اخذ ویزای شینگن گرفتن مشاوره از همکاران ما در چاپارگشت پارسه میباشد که با اقدام صحیح، منجر به اخذ ویزای شینگن برای شما خواهد شد.