عجایب هفت گانه جهان باستان 

1.اهرام ثلاثه، مصر (GREAT PYRAMID AT GIZA)

هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین بنای موجود در میان عجایب هفتگانه جهان و در عین حال تنها اعجوبه‌ای از عجایب هفتگانه جهان است که تا به ‌امروز پابرجاست که در نزدیکی شهر قاهره واقع در کشور مصر قرار دارد. هرم بزرگ جیزه در واقع بزرگ ترین هرم در میان اهرام مصر می باشد که در حال حاضر 137 متر ارتفاع دارد و در ساخت آن از بیش از 2 میلیون سنگ بزرگ به وزن تقریبی 2.5 تن استفاده شده است.

گفته می شود که برای ساخت این بنای با شکوه حدود 100 هزار نفر به مدت 20 سال مشغول به کار بوده اند، در داخل این هرم سه اتاق مجزا وجود دارد که بزرگ ترین آن ها در پایین ترین طبقه این مجموعه واقع شده است. این سازه عجیب حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به دستور خوفو دومین فرعون از سلسه چهارم فرعون ها ساخته شده و در رابطه با نحوه ساخت آن روایات بسیاری وجود دارد اما بسیاری از باستان شناسان و دانشمندان احتمال می دهند که سنگ ها پس از استخراج از معادن توسط کارگران به محل ساخت هرم انتقال داده می شد.

مصریان باستان به زندگی پس از مرگ معتقد بودند و هدف از ساخت هرم بزرگ جیزه نیز احداث آرامگاهی برای خوفو بوده است، از آنجایی که تمام گنجینه فرعونیان با خودشان در آرامگاه آن ها قرار داده می شد، این سازه مملوء از راهرو های پیچ در پیج بوده و دسترسی به اتاق های آن به سادگی امکان پذیر نیست، جالب است بدانید که علت شناخته شدن این اثر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نیز نحوه ساخت و محل قرار گیری آن می باشد.

2.باغ‌های معلق بابل، عراق (HANGING GARDENS OF BABYLON)

باغ های معلق بابل تنها مورد از عجایب هفتگانه جهان باستان می باشد که هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با وجود و یا عدم وجود آن در دست نیست. توضیحات زیادی در مورد باغهای معلق بابل در اسناد مختلف تاریخی وجود دارد که هیچ یک از آنها یکسان نیستند و بنابراین نمی توان نظر قطعی در مورد وجود یا عدم وجود این مجموعه داد.

باغ های معلق بابل در واقع مجموعه ای غنی از گیاهان متعدد و بسیار زیبا بود که در طبقات مختلف کاخ بزرگ بابل واقع شده بود و بسیاری از محققان معتقدند که این باغ ها ، در صورت وجود ، یک شاهکار در زمینه مهندسی باستان هستند. نحوه آبیاری گیاهان و معماری منحصر بفرد باغ های معلق بابل علت قرارگیری این باغ ها در لیست عجایب هفتگانه می باشد. در مورد چگونگی تخریب این باغ ها احتمالات زیادی وجود دارد و برخی معتقدند که این مجموعه به دلیل جنگ تخریب شده است ، در حالی که برخی دیگر معتقدند که علت تخریب باغ های معلق یک زمین لرزه بوده است. امروزه با استفاده از ایده ساخت این مجموعه هنری، باغ هایی مشابه تحت عنوان روف گاردن و یا باغ های عمودی در حال ساخت و گسترش در سراسر جهان هستند.

3.تندیس زئوس در المپیا، یونان (STATUE OF ZEUS AT OLYMPIA)

زئوس نام فرمانروای خدایان یونان باستان بوده است و تندیس زئوس که امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود به این شخصیت اساطیری تعلق داشته است. در اساطیر یونان باستان ، زئوس پادشاه خدایان و خدای رعد و برق بود. در اواسط قرن پنجم قبل از میلاد ، فیدیاس (مجسمه ساز آتنی) مجسمه عظیمی از زئوس را طراحی و تکمیل کرد. پس از اتمام ، مجسمه به معبد زئوس در المپیا (محل بازی های المپیک باستان) منتقل شد. این مجسمه شگفت انگیز با بالاتنه ‌ای عریان بر روی یک تخت چوبی زیبا نشسته است. طبق افسانه ها ، پس از اتمام مجسمه ، فیدیاس از زئوس خواست تا آن را با فرستادن نشانه ای تأیید کند. گفته می شود که در آن لحظه نوری به سراسر معبد می تابد و آن را روشن می کند. مجسمه‌ی زئوس بیش‌از هشت قرن زینت المپیا بود؛ تا این‌که کشیش‌ها در قرن چهارم پس‌ازمیلاد مسیح، امپراتور روم را متقاعد کردند پرستشگاه را ببندد. همان موقع، مجسمه به پرستشگاه قسطنطنیه منتقل شد که ظاهرا در سال ۴۶۲ پس‌ازمیلاد در یک آتش‌سوزی برای همیشه نابود شد. لازم به ذکر است که معبد زئوس به عنوان بزرگ ترین معبد یونان به شمار می رود.

4.نیایشگاه آرتمیس، افسوس (TEMPLE OF ARTEMIS)

معبد آرتمیس که گاهی معبد دیانا نیز نامیده می شود ، در شهر باستانی  افسوس واقع شده و هم اکنون در ترکیه امروزی قرار دارد. این معبد توسط رومیان باستان ساخته شده و هدیه ای به الهه یونانی آرتمیس بوده است. این معبد بسیار قدیمی است و طبق شواهد در نیمه دوم قرن هشتم قبل از میلاد ساخته شده است. طبق شواهد موجود ، این معبد باشکوه در طول سال ها ی طولانی بارها تخریب و بازسازی شده است ، تا اینکه در قرن چهارم میلادی به طور کامل تخریب شد و امروز تنها چند مجسمه قدیمی و ستون های فرسوده از آن بنای عظیم باقی مانده است. جالب است بدانید که علت قرار گیری این معبد باستانی در میان عجایب هفتگانه جهان قدمت بسیار زیاد و همچنین جلال و شکوه این مجموعه در زمان گذشته می باشد.

5.آرامگاه هالیکارناسوس، ترکیه (MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS)

مقبره هالیکارناسوس در واقع مقبره باستانی یکی از فرمانداران هخامنشی است که در شهر بدروم ترکیه واقع شده است و به دلیل معماری و نحوه ساخت با شکوه خود به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود. جالب است بدانید که این مقبره برای یکی از ساتراپ های هخامنشی (فرمانداران) به نام ماسول و به گفته همسرش آرتمیس ساخته شده است. ماسول و همسرش آرتمیس به مدت 24 سال بر شهر هالیکارناسوس و حومه آن حکومت کردند. پس از مرگ ماسول ، آرتمیس ، در غم این فقدان ، به بهترین معماران دستور داد تا گرد هم آیند و زیباترین و باشکوه ترین آرامگاه جهان را برای این حاکم بسازند. این آرامگاه از جنس مرمر و در ارتفاع 45 متر ساخته شد که از هر چهار طرف نیز مزین به نقوش برجسته و مجسمه هایی چشمگیر بود. تزئین هر ضلع توسط یکی از مجسمه سازان مشهور یونانی آن زمان صورت گرفته بود. مقبره هالیکارناسوس ، آخرین بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان ، در اثر زلزله های متعدد در طول قرون 12 و 15 ویران شد. بقایای این مقبره اکنون در شهر بدروم ترکیه است.

6.غول رودس، یونان باستان (COLOSSUS OF RHODES)

مجسمه غول رودس - خدای خورشید - که به نقلی در ورودی شهر بندری رودس در یونان، واقع شده بود از این رو غول رودس نامیده می شود. این غول نه تنها یک مجسمه عظیم بلکه نمادی از وحدت مردم رودس بود. ساخت رودوس به 280 تا 292 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. تندیس غول رودس با ارتفاعی بالغ بر 33 متر بر روی پایه های مرمری 15 متری نصب شده بود و همین امر نیز عظمت این سازه را دو چندان می کرد. لازم به ذکر است که در ساخت این مجسمه از مس ، آهن و سنگ مرمر استفاده شده است و این مجسمه عظیم تنها پس از 65 سال به دلیل زلزله فروریخت و بقایای آن به عنوان آهن قراضه با قیمت پایین به یک بازرگان فروخته شد. باید بدانید که شکل ظاهری، نحوه و حتی محل دقیق این مجسمه مشخص نیست.

7. فانوس اسکندریه، مصر هلنی (LIGHTHOUSE AT ALEXANDRIA)

فانوس دریایی اسکندریه ، واقع در شهر اسکندریه مصر ، در واقع نوعی فانوس دریایی و البته اولین فانوس دریایی ساخته شده در جهان است. ساخت فانوس دریایی در سال 290 قبل از میلاد آغاز شد و 12 سال به طول انجامید. پس از اتمام ، فانوس اسکندریه ، با ارتفاع 120 تا 137 متر ، پس از هرم بزرگ جیزه به دومین سازه ساخته شده توسط بشر برای قرن ها تبدیل شد. فانوس اسکندریه از سنگ ساخته شده بود که با تراش سنگ ساخته می شد. جالب است بدانید که برای ساخت این سازه دریایی هزینه زیادی صرف شده است و به گفته مورخان هزینه ساخت این فانوس دریایی با نرخ فعلی حدود 3 میلیون دلار آمریکا است.

فانوس دریایی اسکندریه نیز در اثر زلزله به طور کامل تخریب شد ، اما محققان حدس می زنند که ممکن است قسمت هایی از این سازه در داخل دریای مدیترانه باشد ، بنابراین در سال 1986 گروهی از باستان شناسان دریایی به اعماق دریا رفتند و تکه های سنگی را کشف کردند ، بعدا ثابت شد که این قطعات سنگ متعلق به فانوس است. امروز یک موزه در زیر آبهای مدیترانه ساخته شده است که بقایای فانوس دریایی اسکندریه را در خود جای داده است و گردشگران می توانند در سفر به مصر از این مجموعه دیدن کنند. برای دسترسی به موزه می توانید در تورهای غواصی شرکت کنید که برای بازدید از این موزه آبی ترتیب داده شده است.