قطار گردشگری سواد کوه که به نام های سه خط طلا، پل سفید و ورسک نیز شناخته می شود از جمله قطارهای گردشگری خطه سرسبز شمال کشور است. حرکت این قطارها معمولا روزهای پنج شنبه بوده و خدمات آن شامل: قطار ریل باس، پذیرایی صبحانه، نهار گرم، سه میان وعده، کارشناس گردشگری راه آهن، راهنما و بیمه نیز می باشد.

شروع حرکت تور از ایستگاه راه آهن تهران است و مسافرین صبحانه را در حال عبور از دشت ورامین میل می کنند.اولین ایستگاهی که در آن توقف خواهند داشت ایستگاه بن کوه بوده و راهنما راجع به مشخصات اولیه ایستگاه های قطار توضیح داده و حدود 45 دقیقه در اطراف گشت خواهید داشت سپس سوار قطار شده و از مناطق فوق‌العاده زیبای کبوتر دره، سیمین‌دشت و زرین‌دشت عبور کرده و توضیحات مرتبط را توسط راهنما دریافت می کنید.

مجددا در ده شوراب از قطار پیاده شده و مسافران می توانند از سینمای روس ها و چشمه شوراب بازدید کنند و درباره نحوه ساخت خط آهن شمال و مشکلات آن صحبت میشود، دراین روستا می توانید از بازارچه کوچک محلی محصولات ارگانیک تهیه کنید.

ایستگاه بعد که در آن توقف خواهید داشت ایستگاه ورسک بوده که با عبور از مشهورترین سازه های راه آهن شمال مانند سه خط طلا و پل ورسک برای ثبت لحظات ناب سفر عکسی به یادگار خواهید گرفت. حدود ساعت 2 ظهر در قطار نهار میل میکنید و به سمت ایستگاه دو آب (سوادکوه) حرکت خواهید کرد. بر روی پل اوریم و پل کلانتر دوآب توقف داشته و ضمن یک پیاده روی سبک اطلاعات بیشتری راجع به راه آهن ایران دریافت خواهید کرد.در مسیر بازگشت معمولا در ایستگاه سیمین دشت برای عصرانه توقف خواهید داشت  و با خاطراتی خوش به سوی ایستگاه راه آهن تهران ادامه مسیر میدهید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از قطارهای گردشگری میتوانید با تیم چاپارگشت پارسه تماس حاصل فرمایید. 22026400 - 22022700