سرزمین سرسبز گیلان که در نوار شمالی ایران عزیزمان قرار گرفته به دلیل دارا بودن جاذبه های فراوان و محیط طبیعی بکرش مورد علاقه  بسیاری از هم میهنان کشورمان است. آب و هوای مطبوع، جنگل، دریا و هزاران دلیل دیگر برای شمارش وجود دارند تا شما به این منطقه ی شگفت انگیز رهسپار شوید و از زیبایی های بی بدیل آن لذت ببرید. اقوام و سنت های پیشینیان، انواع غذاهای محلی، بافت های تاریخی ، جاذبه های خاص و اعجاب انگیز تنها بخشی از لذت هایی است که در سفر به این سرزمین زیبا از آن بی بهره نخواهید ماند.

مردم گیلان علی الخصوص بانوان پرتلاش و پر مهر گیلانی در تلاشند تا با بازآفرینی و حفظ و احیای بناهای تاریخی از جمله خانه های کهن نظیر خانه حنانی ها و بنای قدیمی شیرازی به حفظ ارزش های خود و تمام گیلانی ها کمک شایانی کرده باشند.

به نقل از ولی جهانی روابط‌عمومی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان آمده است: با توجه به بافت های تاریخی که در اکثر روستاها و شهرهای استان گیلان وجود دارد و حفاظت از آن ها امری ضروری است تمامی مسئولان و ارگان های مرتبط و غیر مرتبط باید برای حفظ این ارزش ها دست به دست هم داده و برای حفاظت از تمامی بناهای تاریخی این استان با یکدیگر همکاری نمایند تا بتوان از ظرفیت های این استان برای جذب هرچه بیشتر گردشگران داخلی و حتی خارجی استفاده نموده و در آینده ای نه چندان دور سرمایه گذارانی را در جهت بهبود این فرایند مهم به سوی استان زیبای گیلان کشانید.

قابل ذکر است که در سال های اخیر با توجه به واگذاری انواع بناهای تاریخی به بخش خصوصی و تبدیل آن ها به بوتیک هتل، خانه ها و اقامتگاه های بومی، موزه های تخصصی و .... شاهد رشد مثبتی در حفظ و احیای انواع بناها هستیم که بانوان استان گیلان تاثیر به سزایی در این امر مهم برای حفاظت از هویت فرهنگی گیلان داشته اند.

از نمونه بناهای مهم استان گیلان که مورد احیا و مرمت قرار گرفته اند می توان به ساختمان قندچی رشت، ساختمان رهنما رشت، ساختمان تاریخی حنانی رشت، بنای تاریخی شیرازی رشت، حمام گلشن لاهیجان و ... اشاره نمود که اداره کل این استان با توجه به تسهیلات در نظر گرفته شده، قصد دارد تا پیمودن این مسیر را برای علاقمندان و سرمایه گذاران آسان تر کرده و با سرعت بیشتری به پیگیری مراتب تغییر کاربری بناهای تاریخی بپردازد.