بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا گردشگران خارجی در صورت دریافت دو دز واکسن و داشتن گواهی منفی PCR می‌توانند به ایران سفر کنند.

روزنامه ایران نوشت: با اعلام شیوه‌نامه نحوه حضور گردشگران خارجی در شرایط کرونا در ایران، گردشگرانی که دو دوز واکسن کرونا زده و گواهی منفی PCR داشته باشند می‌توانند ویزای گردشگری دریافت و به ایران سفر کنند.

ستاد ملی کرونا پس از حدود ۲۰ ماه توقف ویزای گردشگری ایران سرانجام در جلسه یادشده ستاد ملی کرونا به ازسرگیری صدور ویزا رأی مثبت داد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیش از این، پس از جلسه‌ای که هفته گذشته با وزیران امور خارجه و بهداشت داشت، اعلام کرده بود که صدور ویزای گردشگری ایران از اول آبان‌ماه ازسرگرفته می‌شود.

به گزارش میراث آریا، این دستورالعمل با هدف فراهم کردن حضور گردشگرخارجی به کشور با حفظ سلامت شهروندان و توسعه فعالیت‌های گردشگری با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تدوین شده است و عملکرد سایر دستگاه‌ها درخصوص مفاد آن به صورت دوره‌ای از سوی وزارتخانه به وزارت کشور ارائه خواهد شد.

بر اساس این دستورالعمل ۱۹ وظیفه برای وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ۵ وظیفه برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۳ وظیفه برای وزارت امور خارجه، ۸ وظیفه برای وزارت راه و شهرسازی، ۵ وظیفه برای وزارت کشور، ۳ وظیفه برای بیمه مرکزی، ۲ وظیفه برای وزارت اطلاعات، ۵ وظیفه برای نیروی انتظامی، ۷ وظیفه برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۶ وظیفه برای سازمان صدا و سیما تعیین شده است. نظارت بر اجرای این دستورالعمل بر عهده وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بوده و در صورت مشاهده تخلف مراتب را از طریق مراجع قانونی پیگیری و گزارش‌های لازم را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه می‌کند.

در صورت عدم اجرای مفاد این دستورالعمل توسط دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تأسیسات گردشگری دارای مجوز، وزارت گردشگری مطابق مقررات مربوطه اقدام می‌کند. بر اساس ضوابط این دستورالعمل ورود و خروج مستقیم و غیرمستقیم مسافری (گروهی و انفرادی) اتباع ایرانی و خارجی به مقصد یا مبدأ مرز‌های زمینی، همانند مرز‌های هوایی، با ارائه کارت واکسن، آزمایش PCR منفی و رعایت شیوه نامه و دستورالعمل‌های مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول آبان ماه سال جاری بلامانع است.

این مصوبه شامل تردد مستقیم و غیرمستقیم از/به کشور‌های پر ریسک اعلامی از سوی سازمان جهانی بهداشت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نخواهد شد و چنانچه در روند بیماری کشور‌های همسایه تغییری حاصل شود که نیازمند اعمال محدودیت یا ممنوعیت تردد مسافری باشد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مرجع تخصصی مراتب را اعلام می‌کند. به منظور مدیریت روند بیماری در داخل تردد مسافر (انفرادی- گروهی) با اولویت ۱۵ مرز‌های زمینی که دارای امکانات و زیرساخت‌های لازم است، از تاریخ یاد شده آغاز شد. صدور روادید گردشگری برای ترددکنندگان از مرز‌های بین‌المللی در چارچوب دستورالعمل تردد مسافر از سوی وزارت امور خارجه بلامانع است.

در تبصره ۳ این شیوه‌نامه آمده است، به منظور مدیریت روند بیماری در داخل، تردد مسافر (انفرادی و گروهی) با اولویت مرز‌های زمینی ذیل که دارای امکانات و زیرساخت‌های لازم هستند از تاریخ یادشده (اول آبان‌ماه) آغاز شد: شلمچه در استان خوزستان (عراق)، مهران در استان ایلام (عراق)، باشماق در استان کرمانشاه (عراق/اقلیم)، پرویز خان در استان کرمانشاه (عراق/اقلیم)، تمرچین در استان آذربایجان غربی (عراق)، بازرگان در استان آذربایجان غربی (ترکیه)، سرو در استان آذربایجان غربی (ترکیه)، پل‌دشت در استان آذربایجان غربی (نخجوان)، جلفا در استان آذربایجان شرقی (نخجوان)، نوردوز در استان آذربایجان شرقی (ارمنستان)، بیله‌سوار در استان اردبیل (آذربایجان)، آستارا در استان گیلان (آذربایجان)، دوغارون در استان خراسان رضوی (افغانستان)، میلک در استان سیستان و بلوچستان (افغانستان)، میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان (پاکستان).