حتما شما هم شنیدن نام کشور کانادا اولین کلمه ای که به ذهنتون خطور میکند مهاجرت است. کشور کانادا طی سالهای اخیر قوانین مهاجرتی بسیاری وضع کرده است و بسیاری از ایرانیان طی سالیان گذشته به این کشور مهاجرت داشته اند اما هر سال این قوانین سختگیرانه تر شده اند تا جایی که حتی بسیاری از ایرانیانی که برای ویزای توریستی کانادا اقدام کرده اند با ریجکتی روبرو شده اند. پیش از هرچیز بهتر است که با برخی  اصطلاحات مهاجرت به کانادا آشنا شوید : 

1) اسکیل ورکر Skill Worker - اکسپرس اینتری Express Entry: برای افرادی که دارای مدارک دانشگاهی  و رشته های مورد  قبول اداره مهاجرت بعلاوه سابقه کار مرتبط با تحصیل  و ایلتس جنرال بالای۶

2) اسکیل ورکر ترید Skill Worker Trade : برای رشته های فنی که معمولا تعداد محدودی در سال انتخاب میشوند سابقه کار مرتبط - مدرک زبان

3) سرمایه گذاری : برای صاحبان که شرکت ثبت شده و کارمندان بیمه شده و پرداخت مالیات و دارایی  بالا۵۰۰ هزار دلار داشته باشند  و یا  مدیران شرکت که دارای بیمه و‌سمت مدیریت و دارایی بالا۵۰۰ هزار دلار بعلاوه مدرک زبان در حد ایلتس جنرال ۵ 

4) سرمایه گذاری کبک : سالی یکبار انجام میشه ۱۷۵۰ نفر که 1250 نفر برای چین و‌باقی برای سایر کشورها

5) سرمایه گذاری استانی:برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری و کارآفرینی کانادا در بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیو برانزویک، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، ساسکاچوان، یوکان و مناطق شمال غربی فعلا وجود دارد . هر استانی مبلغ سرمایه گذاری و شرایط سرمایه گذاری و تجربه کاری متفاوتی را طلب می کند و پیچیدگی های خودش را دارد و هر استان معیار انتخابی خود را دارد تا به بهترین نحو بتواند نیازهای فوری و دراز مدت منطقه خود را برآورده سازد.اکثر برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا مستلزم داشتن تجربه وسیع کسب و کار یا مدیریت پیش از اقدام می باشد و در برنامه سرمایه گذاری کارآفرینی کانادا از متقاضی انتظار می رود در اداره کسب و کار ایجاد شده در کانادا به صورت تنگاتنگی دخیل باشد. همه برنامه های مهاجرت سرمایه گذاری کانادا در زیر گروه های سرمایه گذاری یا ایجاد کسب و کار، میباشد دارایی بالا۵۰۰ هزار دلار  و ایلتس جنرال  ۵  و خرید یا ایجاد بیزنس  با استخدام ۲-۴ کارمند کانادایی

6) سلف ایمپلویی Self Employee : برای ورزشکاران-  هنرمندان - نویسندگان مطرح

7) اسپانسر شیپ Sponsorship:

 اسپانسر شیپی والدین که باید ۳ سال مالیات طبق جدول درامد داشته باشند

 اسپانسر شیپ همسر یا ویزای ازدواج

اسپانسر شیپ فرزاندان زیر 22 سال 

8) ورک پرمیت Work Permit که به حالتهای زیر است

خرید بیزنس  و درخواست ورک پرمیت یا شرکت یا موسسه ایی به تخصص شما نیاز دارد و درخواست  نیروی کار بدهد.

9) خرید بیزینس: سرمایه گذار با گرفتن ویزای کار موقت با خرید بیزینس در کانادا وارد این برنامه می شود. سرمایه گذار با به دست آوردن اکثریت سهام یک بیزینس سودآور در کانادا می توانند اجازه کار دریافت نمایند و بعد برای گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق برنامه های مختلف مهاجرتی شامل برنامه نیروی کار ماهر فدرال یک برنامه استانی مناسب باشد.

   انواع ویزای کانادا 

ویزای کشور کانادا، بر اساس اهداف متقاضیان برای ورود به این کشور، در انواع مختلفی صادر می شود.

ویزای توریستی کانادا :

ویزای توریستی یک ویزای موقت است که برای اهداف توریستی، بازدید خانواده و اقوام و همچنین اقامت های کوتاه مدت تجاری صادر می شود. دارندگان ویزای توریستی کانادا، اجازه کار و یا تحصیل در این کشور را ندارند. امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در طول اقامتتان در کانادا وجود ندارد، شما تنها می توانید شغل مورد نظرتان را پیدا کنید و از کارفرما یا شرکت دعوت نامه رسمی دریافت کنید.

پس از دریافت دعوت نامه، باید به ایران بازگردید و درخواست ویزای کاری بدهید. لازم به ذکر است که کانادا در ایران سفارت ندارد و متقاضیان باید به دفاتر کارگزاری VFSGlobal در ترکیه، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان ، امارات یا کشورهای دیگر مراجعه کنند.

ویزای توریستی کانادا به دو دسته تقسیم میشود:

ویزای یک بار ورود (سینگل) توریستی کانادا

ویزای چند بار ورود (مالتیپل) توریستی کانادا

ویزای توریستی یک بار ورود کانادا :

با داشتن این نوع ویزا فرد می تواند تنها یک بار وارد خاک این کشور شود و آن را ترک نماید. افرادی که ویزای ایالت متحده آمریکا را داشته باشند برای ورود به کانادا نیازی به اخذ ویزا ندارند.

ویزای توریستی چند بار ورود کانادا :

افرادی که موفق به اخذ ویزای توریستی مولتی کانادا می شوند، می توانند، با توجه به مدت زمان پاسپورتشان، هر چند باری که می خواهند، بدون محدودیت و از تمام مرزهای زمینی و هوایی به خاک این کشور وارد شوند. سقف مدت زمان اقامت در هر بار ورود 6 ماه است و پس از تمام شدن این زمان نیازی به خروج طولانی مدت نیست و حتی خروجی چند ساعته از کشور برای اقامت 6 ماهه بعدی کافی است.

دارندگان ویزای توریستی کانادا می توانند با این ویزا به 25 کشور مانند مکزیک، کاستاریکا، پاناما، آنتیگوا، کوبا، دومینیکن، مراکش و عمان سفر کنند. مدت اعتبار این ویزا به مدت اعتبار پاسپورت بستگی دارد، تا یک ماه پیش از اتمام تاریخ پاسپورت باطل می شود و حداکثر مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا برای ایرانیان پنج سال است.

دعوت نامه ویزای توریستی کانادا :

با داشتن دعوت نامه شانس فرد درخواست کننده ویزا افزایش می یابد. در دعوت نامه کانادا، شخص دعوت کننده بیان می کند که شما در منزل او اقامت خواهید داشت و در صورتی که نیاز باشد، از شما حمایت مالی خواهد کرد. این دعوت نامه می تواند از طرف بستگان درجه یک، دوست و یا یک آشنا باشد و اعتبار آن پس از تمام شدن مدت زمان سفر شما، به پایان می رسد.

در واقع نبود دعوت نامه در میان مدارک ارسالی ریسک بزرگی است و در این صورت شما باید به افسر ویزا ثابت کنید از نظر مالی تامین هستید و از پس مخارج سفرتان برمی آیید. شرکت های مسافرتی معتبر می توانند شما را در این زمینه کمک کنند و با دریافت هزینه دعوت نامه ای رسمی و معتبر به شما ارائه دهند.

مدارک و شرایط مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی کانادا :

فرم درخواست ویزای توریستی کانادا (برای هر نفر به صورت مجزا)

اصل پاسپورت متقاضی با حداقل یک سال اعتبار به همراه کلیه پاسپورت های قدیمی یا کارت های پرواز یا بلیط هواپیما

یک قطعه عکس رنگی ۳.۵ * ۴.۵ با پس زمینه سفید (عکس ۶ ماه اخیر)

ترجمه شناسنامه متقاضیان

ترجمه سند ازدواج (در صورت همراه بودن با همسر)

ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت همراه بودن فرزندان دانش آموز یا دانشجو)

ترجمه رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون یکی از والدین سفر می کنند.

عدم سوء پیشینه کیفری و حقوقی

برخورداری از شرایط جسمی و ذهنی سالم

تمکن مالی ( مبلغی معدل ۱۵۰ میلیون تومان برای هر نفر. برگه تمکن مالی باید به دلار کانادا، به زبان انگلیسی صادر شود و توسط مدیر شعبه بانک صادر کننده، مهر و امضاء شود.)

گردش حساب ۴ تا ۶ ماهه متقاضی با مهر و امضا شعبه صادر کننده

ترجمه سندهای ملکی (اختیاری)

ترجمه مدارک شغلی (کارمندان: گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی بر روی سربرگ شرکت (تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سرپرست و مدت زمان موافقت شده با مرخصی قید شده باشد)، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی/ کارفرمایان: ترجمه آگهی تاسیس، آگهی تغییرات و آگهی تصمیمات شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن بانک شرکت و ریزپرینت ۴ ماه آخر به لاتین)

سابقه بیمه تامین اجتماعی

تاریخچه سفر (به خصوص داشتن سابقه سفر به اروپا برای اخذ این نوع ویزا بسیار اهمیت دارد. علاوه بر سفر به منطقه شنگن هر نوع مدرکی که اثبات کننده سفر شما به کشورهای دیگر چه آسیایی و چه اروپایی باشد، یعنی همان ویزا و مهر ورود و خروج، شانس اخذ ویزا را بالا می برد.)

دعوت نامه

نکته مهم: نداشتن تاریخچه سفری مناسب و قوی، تمکن مالی کمتر از مبلغ تعیین شده سفارت کانادا و داشتن سوء پیشینه و سوابق کیفری از جمله مهم ترین دلایل رد شدن درخواست ویزای کاناداست.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا:

پس از آنکه ازکامل بودن مدارک و شرایط مورد نیاز اطمینان حاصل کردید، می بایست مراحل زیر را برای اخذ ویزای توریستی کانادا طی کنید:

ارائه درخواست اخذ ویزای توریستی کانادا :

درخواست خود را می توانید به دو روش ارائه دهید:

در این روش فرد متقاضی باید مدارک درخواستی و هزینه ویزا را به یکی از دفاتر وک در کشورهای همسایه (ترجیحاً ترکیه) ارائه کند. در هنگام ارائه درخواست کاغذی، امور مربوط به انگشت نگاری و عکس برداری نیز انجام می شود.

در روش اینترنتی به کارت اعتباری نیاز است. ابتدا باید در سایت سفارت کانادا حساب کاربری بسازید و اسکن مدارک را بارگذاری کنید. پس از این مرحله می بایست هزینه های مربوط به بررسی پرونده و انگشت نگاری را به صورت آنلاین پرداخت کنید. پس از پرداخت هزینه، تا ۳۰ روز فرصت دارید به یکی از دفاتر انگشت نگاری کانادا مراجعه کنید.

پیکاپ ویزای کانادا : 

پس از انجام تمامی این مراحل بین ۲ هفته تا ۳ ماه جواب تائید و یا ریجکت ویزای کانادا اعلام می شود، در صورتی که ویزای توریستی کانادا برایتان صادر شود، باید پاسپورت خود را به یکی از دفاتر وک پیکاپ کرده و بین ۳ تا ۵ روز کاری، ویزا در پاسپورت شما الصاق میشود.

نکته 1: انگشت نگاری کانادا به مدت 10 سال معتبر است.

نکته 2: پس از ریجکتی امکان اعتراض وجود ندارد اما از فردای همان روز می توانید با برطرف کردن مشکلات و نواقص پرونده درخواستتان را برای بار دوم ارسال کنید.

ویزای کار کانادا :

این ویزای کاری با هدف جذب نیروی کار ماهر، خود اشتغالی و شروع کسب و کار صادر می گردد. ویزای کاری کانادا حتما به ارائه مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی نیاز دارد. اگر فرد بخواهد به عنوان نیروی کار ماهر برای ویزا اقدام کند باید از یک کارفرمادعوت نامه رسمی داشته باشد و اگر به هدف خود اشتغالی درخواست ویزا کند باید یک ادعانامه و توصیف نامه مبنی بر منحصر به فرد بودن شغل و استارت آپش ارائه کند. مزیت بزرگ ویزای کاری کانادا اگر مدت اعتبار آن بیشتر از یک سال باشد، علاوه بر مزیتهایی که برای ویزای توریستی عنوان کردیم، امکان دریافت اقامت دائمی و شهروندی کشور کاناداست.

برای اخذ ویزای کاری کانادا، شرط ضروری عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری است. در متن دعوت نامه ارسالی از سوی کارفرما میبایست مراحل آشنایی با کارفرما و همچنین مدت زمان اشتغال در کانادا به طور واضح ذکر شده باشد. متقاضیان این نوع ویزا باید گواهی سلامت جسمانی و گواهی عدم سو پیشینه نیز ارائه دهند.

ویزای تحصیلی کانادا : 

این نوع ویزا برای مقاصد و اهداف تحصیلی کوتاه مدت و بلند مدت صادر می شود. برای اخذ ویزای تحصیلی معمولا ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی و همچنین دعوت نامه رسمی از سوی مدرسه، دانشگاه و یا موسسه ای که قصد تحصیل در آن دارید، ضروری است.

فرایند جوابدهی به درخواست ویزای تحصیلی کانادا بین ۴ تا ۶ ماه است. از امتیازات اخذ ویزای نحصیلی کانادا می توان به امکان درخواست اقامت دائم پس از اتمام تحصیلات و اجازه کار همزمان با تحصیل را نام برد که البته با توجه به رشته و مقطع تحصیلی هر فرد متفاوت است. از رایج ترین دلایل رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا عدم اعتماد افسران ویزا به بازگشت متقاضی و پرداخت هزینه های اقامت و مشخص نبودن هدف سفر به این کشور است.

ویزای تحصیلی کانادا، به طور کلی به دو دسته ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی طبقه بندی می شود.

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا:

مهم ترین شرط دریافت این ویزا، تمکن مالی است. فرد متقاضی باید به سفارت کانادا ثابت کند که از پس مخارج تحصیلی و اقامتی خود برمی آید. برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و شما می توانید دوره های زبان را در مدرسه مورد نظر خود بگذرانید. یکی دیگر از شروط مهم نیز این است که معدل ۳ سال آخر کارنامه فرد درخواست کننده، نباید کمتر از ۱۶ باشد.

نکته مهم: در صورتی که متقاضی ویزای دانش آموزی کانادا کمتر از ۱۸ سال داشته باشد باید شخصی که مقیم کاناداست، به عنوان سرپرست معرفی شود.

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا:

جهت اخذ ویزای دانشجویی کانادا چه برای تحصیل در کالج و چه در دانشگاه، تمکن مالی مهم ترین شرط است. در صورتی که از سوی یک کالج نامه پذیرش دریافت کنید، می توانید دوره های آموزش زبان را در کالج بگذرانید. در کالج امکان ادامه تحصیل تا مقطع لیسانس وجود دارد. اما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا نیاز به مدرک آیلتس (معمولا 7 آکادمیک) است.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

دریافت اطلاعات و شرایط فرد متقاضی

انتخاب مدرسه، دانشگاه یا کالج

مکاتبه با مرکز آموزشی مورد نظر

دریافت نامه پذیرش

ترجمه مدارک مورد نیاز

تکمیل فرم توصیه نامه توسط مدیر مدرسه یا دانشگاه فعلی متقاضی

ارائه درخواست ویزا

حضور برای انگشت نگاری و عکسبرداری در یکی دفاتر وک کشورهای همسایه (ترجیحاً ترکیه)

پیکاپ ویزا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا:

نامه پذیرش از سوی دانشگاه یا مدرسه مورد نظر

تکمیل فرم مجوز تحصیلی

پاسپورت معتبر (به همراه اسکن صفحاتی از پاسپورت های قبلی که مهر یا برچسب ویزا یا ویزاهای قبلی در ثبت شده است.)

قطعه عکس جدید ۳٫۵ در ۴٫۵ زمینه سفید

عدم سوء پیشینه کیفری و حقوقی

برخورداری از شرایط جسمی و ذهنی سالم

تمکن مالی ( این مبلغ باید برای هزینه های شهریه مرکز آموزشی انتخابی شما، هزینه های اجاره منزل، هزینه های رفت و آمد و خورد و خوراک در طول یک سال برابری کند. برگة تمکن مالی باید به دلار کانادا، به زبان انگلیسی صادر شود و توسط مدیر شعبه بانک صادر کننده، مهر و امضاء شود.)

گردش حساب 4 ماه اخیر

تاریخچه سفر (به خصوص داشتن سابقه سفر به اروپا برای اخذ این نوع ویزا بسیار اهمیت دارد. علاوه بر سفر به منطقه شنگن هر نوع مدرکی که اثبات کننده سفر شما به کشورهای دیگر چه آسیایی و چه اروپایی باشد، یعنی همان ویزا و مهر ورود و خروج، شانس اخذ ویزا را بالا می برد.)

ارائه برنامه تحصیلی شامل رشته تحصیلی مورد نظر، دانشگاه انتخابی، محل اقامت و همچنین اهداف

گواهی اشتغال به تحصیل (در صورتی که دانشجو هستید)

ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و آخرین ریز نمرات (برای دانشجویان)/ اصل و ترجمه ریز نمرات ۳ سال آخر تحصیل (برای دانش آموزان) (مهر رسمی دادگستری و وزارت امور خارجه ضروری است.)

تائیدیه(سیستم ارزیابی مدارک تحصیلی برای دانشجویان بین المللی دانشگاههای آمریکا و کانادا می باشد) این تاییدیه تنها برای مدارک دانشگاهی است، هزینه آن حدود 300 دلار بوده و صدورش تقریباً ۱ ماه به طول می انجامد.

فرم توصیه نامه (برخی از کالج ها و دانشگاه ها بیش از یک توصیه نامه می خواهند)

رزومه و انگیزه نامه

مدرک آیلتس (برای دانشگاه ها / باتوجه به رشته، دانشگاه و مقطع انتخابی نمره مورد نظر متفاوت است)

فیش واریزی شهریه (برای برخی از دانشگاهها)

نکات مهمی که باید برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا در نظر داشته باشید:

 پذیرش به معنی اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیست. ممکن است شما از مدرسه و یا دانشگاهی در کانادا پذیرش گرفته باشید اما موفق به اخذ ویزا نشوید.

 تمدید ویزای تحصیلی کانادا با روش های مختلفی ممکن است. شما می توانید پس از پایان یافتن دوره تحصیل تان، برای دوره مطالعاتی دیگری ثبت نام کنید یا برای Express Entry اقدام نمایید.

کسانی که قصد دارند همراه دارنده ویزای تحصیلی کانادا به این کشور سفر کنند، می توانند جهت اخذ ویزای توریستی و یا ویزای کاری کانادا اقدام نمایند. ویزای کاری کانادا برای همراهان به دو صورت.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا محدودیت سنی وجود ندارد و شما می توانید در هر رشته ای که تحصیل کرده اید و یا سابقه کاری مرتبط با آن دارید، در کانادا ادامه تحصیل دهید. تنها شرط ضروری داشتن سابقه بیمه تامین اجتماعی در فاصله بین آخرین مدرک تحصیلی تان تا زمان اقدام برای ویزاست.

در صورتی که پدر و مادر ویزای تحصیلی کانادا داشته باشند، تحصیل فرزندانشان در کانادا رایگان خواهد بود.

سوپر ویزای کانادا :

 نوعی ویزای توریستی کانادا برای والدین یا پدر بزرگ و مادربزرگ فردی است که در کانادا اقامت دائم دارد. حداقل حقوق پایه فرد دعوت کننده در کانادا نباید از ۲۴۰۰۰ دلار در سال کمتر باشد؛ مدارک اقامتی، مالی و مالیاتی فرد دعوت کننده باید به همراه مدارک فرد متقاضی به سفارت کانادا فرستاده شود.

دعوت کننده می بایست بیمه خدمات درمانی فرد درخواست کننده را حداقل برای یک سال از داخل کشور کانادا پرداخت کند. برای اطمینان از اینکه هدف از سفر درمان و موارد پزشکی نیست، پزشکان مورد اعتماد سفارت فرد دعوت شونده را به دقت معاینه و تاییدیه سلامت صادر میکنند.

اعتبار سوپر ویزای کانادا ده ساله است اما از آنجائی که پاسپورت های ایرانی حداکثر پنج سال اعتبار دارند، اعتبار این نوع ویزا برای متقاضیان ایرانی نهایت پنج ساله است. سوپر ویزای کانادا چند بار ورود است و دارنده اجازه دارد در هر بار ورود حداکثر دو سال در کشور کانادا اقامت داشته باشد. پس از پایان اعتبار پاسپورت نیازی به اقدام مجدد نیست و تنها برچسب سوپر ویزا بر روی پاسپورت جدید الصاق می شود

جهت مشاوره و دریافت آخرین اطلاعات از قوانین مهاجرتی و ویزای توریستی کانادا و ویزای تحصیلی کانادا و همچنین ویزای استارتاپی کانادا می توانید با بخش ویزای چاپارگشت پارسه تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات دقیق تری در این خصوص دریافت کنید 22022700.